Плем’я Зулу – “діти неба” на африканських просторах

Країну ПАР заселяє в основному один із численних народів африканського континенту – зулуси. Зокрема провінцію Квазулу-Натал у ПАР. Нечисленні групи представників цього народу проживають у багатшій економічно провінції Гаутенг, сільській провінції Мпумаланга, а також в Мозамбіку, Зімбабве і Замбії.
Нині загальна чисельність народу становить близько 10 млн. осіб. Найближчими до зулусів народами є коса, матабеле, свазі і нгоні. Мова зулу належить до родини групи нгуні сім’ї банту.Як свідчать археологічні розкопки, перші поселення  на території Південної Африки з’явилися ще в перших століттях нашої ери. Предки сучасних народів банту стали взаємодіяти з мисливцями-збирачами (сучасні бушмени), в результаті чого відбулося часткове змішання культур і мов. Завдяки цьому в сучасній мові зулусів трапляються характерні для койсанських мов звуки, схожі на клацання.За історичними даними (із заміток португальських мореплавців) південно-східний берег Африки був щільно заселений громадами банту ще на початку XVI ст. Саме з цих громад, асимілюючись і видозмінюючись, і постали предки сучасних зулусів.Безпосередньо термін «зулуси» виник набагато пізніше, бл. 1709 р., коли один із найсильніших вождів Зулу каНтомбела заснував новий клан. Дослівно «зулуси» (amaZulu) перекладається як «діти неба».
У доколоніальну епоху зулуси вели традиційний напівпервісний спосіб життя (землеробство, скотарство, ремесла, полювання і міжплемінні війни). Хлопцям змалечку давали в руки зброю, навчаючи їх військовій майстерності. Виростаючи, юний боєць міг не тільки захистити свій рід від недругів, а й у складі родової «армії» захопити нові землі або худобу.Спочатку зулуси жили в каркасних хатинах, що мали форму півсфери і були покриті шкурами і плетеними цинівками з очерету. Згодом робили саманні будинки під плоским дахом, а напівсферичні хатини залишилися тільки для проведення ініціацій.Традиційною формою одягу для зулусів завжди були шкіряні пов’язки на стегнах, фартухи, а також колоритні прикраси на литках і передпліччях у вигляді хвостів тварин. У свята на голови вдягали прикраси з пір’я птахів. Нині тип одягу цілком змінився на європейський, а традиційний костюм застосовується тільки у фольклорних ансамблях.Більшість жителів племені працюють у гірничодобувній промисловості, щоправда є й представники у політиці і економіці ПАР – займають найвищі державні пости. Найяскравіший приклад – нинішній президент ПАР Джейкоб Зума, зулус за національністю.Сьогодні зулуси, на відміну від масаїв або бушмен, багато в чому втратили традиції і самобутність своєї давньої культури. Їх одяг, поведінка, побут стали більш цивілізованими, вони стали більш освічені і розвинені культурно, однак певні традиції і звичаї, як і раніше залишаються актуальними. Це, насамперед, стосується народної творчості і релігійних поглядів.Головним засобом для вираження почуттів і емоцій, як і у всіх африканських племен і народів, є музика. Популярними жанрами є мбаканга і масканда. Іншим важливим проявом творчого потенціалу зулусів є ритуальні танці, які були обов’язковим атрибутом будь-яких церемоній і обрядів.Щодо релігії, то сучасні зулуси не є єдиними й непохитними у віросповіданні. Частина з них є християнами (католиками або протестантами), інші дотримуються традиційних вірувань. Раніше, в доколоніальний період, усі шанували культ предків і анімістичні вірування. Головною релігійною фігурою був Ункулункулу – вищий (небесний) дух, який є в одній особі і первопредком, і деміургом. За поданням древніх зулусів, Ункулункулу здатний впливати на природні стихії, але при цьому не втручається в приватне життя людей. Саме завдяки його мудрій допомозі люди навчилися видобувати вогонь, займатися землеробством, вести побут, користуватися знаряддями праці і приручити худобу. Посередниками між божествами і смертними, на думку стародавніх африканців, були душі померлих предків. Духи вважалися повноправними членами сім’ї, роду і всієї громади, відіграючи чималу роль в повсякденному житті.

Джерело

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *