11 цікавих історій про те, як країни отримали свої назви

Вікінг Флокі Вільдегарсон назвав Ісландію Країною криги через айсберги і пережите нещастя, а Ерік Рудий найменував відкриту ним країну Гренландією («Зеленою країною») за її широкі долини і закликав своїх співвітчизників оселитися там. І все-таки клімат обох країн сильно суперечить їх назвам. Перед вами ще десять історій про назви країн.

1 Китай: країна під небесами
Найчисленніша нація в світі має багато імен. Саме слово «Китай» («чайна») з’явилося при династії Цинь (Qin) (або «Чинь»), засновником якої був Цинь Ши Хуанді, перший імператор. Аналогічно інша назва «Китай» (або «Катай») дав знаменитий мандрівник Марко Поло, який назвав так Північний Китай, а Південний Китай він назвав «Манги».
china

Китай має ще одну назву – «Чжунго», утворену зі слів «чжун» («центр») і «го» («країна»), що можна перевести як «центральна країна», але в російській мові більше поширений переклад «Піднебесна».
Протягом століть народ Китаю вірив, що їхня земля знаходиться в самому центрі творення під небесами. І чим далі йти від цього центру, тим більше варварським стає населення. У певному сенсі вони були праві. За межами їх кордонів і Великої Китайської стіни жили різні степові племена кочівників і незліченні орди монголів і ойратів.
Назва Чжунго також використовується як укороченою версії назви Китайська Народна Республіка.

2 Вірменія: сімейне древо
Вірменія, невелика країна, що межує з Туреччиною, Іраном і Грузією, має давню історію і міцний зв’язок з монотеїстичної релігією: вона вважається першою країною, яка прийняла християнство як державну релігію у 301-му році.
Назва Вірменія є похідним від древньоперсидського «Арміна», має інше самоназву – Айк, у честь нащадка Ноя, який оселився на цих землях у районі гори Арарат. virmeniaБільш точним перекладом назви може бути Країна праправнука листопада Айка. За легендою, Айк на деякий час покинув країну, щоб допомогти в будівництві Вавилонської вежі. Після повернення він дізнався, що в країну вторгнулся вавилонський цар, якого він і вбив у бою.
Пізніше назва країни була змінена на Айастан – перський суфікс «стан» означає «земля».
Згідно з іншою легендою, «Вірменія» – це похідне від імені Арам, який був праправнуком праправнука Айка і, на думку деяких місцевих жителів, є предком всіх вірмен.

3 Науру: теплий прийом, країна пляжів
8 листопада 1798-го року британський капітан по імені Джон Фірн, котрий подорожував до Китаю через Нову Зеландію, висадився на віддаленому острові в Тихому океані. Тубільці справили на нього враження: Фірн писав, що «їхня поведінка була дуже чемною, і вони наполегливо запрошували нас кинути якір на їх острові». nauruТому капітан назвав острів Приємним (Плезант).
Однак у Науру, найменшої республіки в світі, була цілком інша назва, що походить від місцевого слова «Anaoero». Мовою Науру, яка відрізняється від інших океанічних мов, це слово позначає дію «я йду на пляж». І цілком обгрунтовано – Науру відомий своїми прекрасними пляжами.
Час ішов, і почався спад економіки Науру. Країна навіть уклала угоду з Австралією про будівництво центру для біженців, які прагнуть до Австралії, що приносить чималий дохід.

4 Аргентина: легендарні гори срібла
Іспанець Хуан Діас де Соліс нібито вбив свою дружину в Португалії. Щоб утекти від властей, він повернувся в свою рідну країну і взяв участь у численних подорожах під час золотого століття іспанської колонізації. 8 жовтня 1515-го року Діас де Соліс відплив у команді з трьох кораблів у надії знайти західний прохід у Тихий океан. argentynaВін знайшов гирло річки і назвав його «Мар Дульче», або солодке море, і поплив далі вглиб материка. Там, недалеко від сучасного Буенос-Айреса, дослідника очікував жорстокий кінець: його самого і його людей викрали і з’їли канібали, в той час як команди інших кораблів в шоці спостерігали за цим.
Його зведений брат, Франсиско де Торрес, прийняв командування експедицією, але і його переслідувало неймовірне невезіння – він зазнав аварії корабля. Правда, тубільці на цій новій землі виявилися досить доброзичливими: серед дарів, які вони запропонували чужинцям, були прикраси з чистого срібла.
Розповіді очевидців стали легендами. Інший мандрівник, Себастьян Кабот, роки потому знайшов людей, які вижили, які розповіли йому про багатства тубільців і гори срібла, і відкриття де Соліса стали називати срібною рікою. Протягом століть дослідники шукали легендарний скарб, але нічого так і не знайшли. Назва прижилася, і ця земля стала називатися срібною («Аргентина» – «срібна»).

5 Чилі: гостра дискусія
Чилі – це слово з мови мапуче, що позначає фразу «де закінчується земля». Може, мапуче йшли на захід з Аргентини і так з’ясували, що континент закінчується чилійськими берегами з видом на Тихий океан? chyli2Інша версія походження назви – від «чилі-чилі», імітації крику птиці.
Так чи інакше, іспанським конкістадорам це розповіли інки. Після повернення до Європи вони називали себе «чоловіками з Чилі».

6 Іспанія: історія помилкових назв
Іспанці придумали багато назв для земель, які вони відкрили, що закріпилися до теперішнього часу. Одним з таких випадків є держава в Південній Америці. У 1499-му році іспанський мандрівник Алонсо де Охеда і його співвітчизник Амеріго Веспуччі побачили тубільців, що живуть уздовж узбережжя і річок у будинках на палях. Вони назвали цю землю Венесуелою – «Маленькою Венецією».
ispaniaІспанська традиція називати землі за помилковими висновками зі спостережень налічує тисячі років. Стародавні фінікійські мореплавці, попередники сучасних першовідкривачів, близько 3000 років тому знайшли землю на захід від Середземного моря. У цих землях було безліч тварин, яких вони прийняли за даманів (мишей-землерийок), тому вони і назвали це місце «І-шапан-ім» – «Острів даманів». Коли сюди прийшли римляни, що управляли більшою частиною європейського континенту, вони назвали цю землю Іспанією.
svoi-nazvaniya-poluchiliА тварини, яких фінікійці виявили на «Острові даманів» / Іспанії, були навіть не гризунами – це були просто кролики. Таким чином, назва Іспанії, імперії мореплавців, які давали новим містам і землям імена на основі хибних легенд і помилкових тлумачень, само походить від невірного тлумачення побаченого.

7 Молдавія: кращий друг людини
Римський принц Драгос полював на тура, або дикого бика, протягом багатьох днів. Його супутники, в тому числі кілька собак, переслідували тварину, поки не видихнулися. Розчарований, що його здобич втече, Драгос підбадьорився, коли його улюблена собака Молда продовжила полювання. Молда продовжувала йти по сліду тура, поки людина і його кращий друг не загнали дику тварину поблизу берега річки.svoi-nazvaniya-poluchili-
Але в результаті жорстокої битви загинув не лише тур, але й Молда. Драгос був так засмучений смертю свого вірного товариша, що назвав навколишні землі в її честь.
Деякі джерела розповідають лише про полювання на тура, інші згадують історію про собаку як легенду. Проте, легенда про полювання стала символічною для цієї країни, на її прапорі навіть є зображення туру.

8 Канада: маленькі села, і більше нічого
Коли французький мандрівник Жак Картьє пропливав повз річку Святого Лаврентія, його місцевий гід зауважив, що це був шлях до «канати» – села. Але жодне місцеве плем’я не називалося каната, вони називали так сільця, розкидані по обширній сніжній пустелі. Картьє, ймовірно, недочув і назвав цю землю Канадою.canada
В іншому оповіданні головними дійовими особами є іспанці. Історія розповідає про те, як мандрівники шукали казкові багатства в Америці. Коли вони нічого не знайшли, вони назвали це місце «аса нада» або «ча нада», тобто «нічого немає». І коли через роки сюди прибули французи, аборигени крикнули їм «аса нада!», Щоб дати зрозуміти, що нічого цінного для колонізаторів у них немає. Французи, подумавши, що це назва країни, в кінцевому підсумку стали називати її Канада.
З’єднання цих двох історій описує Канаду як країну, в якій немає нічого, крім сіл і сніжної пустелі між ними.

9 Пакистан: країна-скорочення
«Пакистан» мовою урду означає «чиста земля» («пак» – чиста, «стан», як ми вже знаємо, – земля).
Сучасний Пакистан був створений 14 серпня 1947-го року після відділення від Індії. Однак назва «Пакистан» за десять років до цього запропонував мусульманський націоналіст Чаудхурі Рахмат Алі, який виступав за створення на субконтиненті суверенного ісламської держави.Pakistan
Як призив до британського уряду Алі 28 січня 1933-го року опублікував свою брошуру «Зараз або ніколи» про те, що 30 млн мусульман жадали незалежності. Всі вони були з Пенджабу, Афганістану, Кашміру, Синда і Белуджістана. З’єднання цих назв дає абревіатуру «ПАКСТАН».

10. Чехословаччина: дефісна війна
Після падіння комунізму у Східній Європі виник сміхотворний спір. Режим Чехословацької соціалістичної республіки, в якій протягом 30-ти років правив комунізм, упав після Оксамитової революції, безкровного перевороту. Місцеві політики зайнялися винаходом назви для нової демократичної республіки.
Першою ідеєю було просто відкинути слово «соціалістична». Нова країна була б відома як Чехословацька республіка, причому це була одна з її попередніх назв. Однак словацьким політикам ця ідея не сподобалася, тому що вони вирішили, що це назва зменшує значення словаків. Вони хотіли додати в назву дефіс як знак зв’язку двох національностей.
cheho0slovakiaНова пропозиція назвати країну Чехо-Словацькою республікою не задовольнило чехів, які зненавиділи його. Назва не сподобалося навіть Уінстона Черчилля, який сказав: «Дефіс треба розглядати як порок і по можливості його уникати».
Громадяни різних національностей вирішили використовувати різні назви. Чехи називали країну Чехословацької федеративної республікою (без дефіса), а словаки – Чехо-словацької федеративною республікою (з дефісом). Місяць по тому назва змінилася на Чеську і Словацьку федеративну республіку, але і воно виявилося незадовільним.
Дефісна війна припинилася лише 1 січня 1993 го року: політики просто здалися і вирішили, що в інтересах обох народів краще розділити країну.
Зрештою, всі були щасливі. Так само, як країна мирно змінила режим на демократичний унаслідок Оксамитової революції, цей мирний розкол став відомий як Оксамитове розлучення, в результаті якого були створені Чехія і Словаччина.

11. Забутий валлієць, що дав Америці її назву
Різні цивілізації, в тому числі і європейські, досягли Америки за сотні років до Колумба, який висадився на сучасному Гаїті, будучи впевненим, що він знаходиться десь поруч з Індією. Одна людина, що брала участь в його експедиції, вищезгаданий Amerigo-Vespucci-verm-von-CastaldiАмеріго Веспуччі, який прекрасно розумів, що це новий континент, здивував своїми розповідями про «новому світі» двох німців, передруковуються древній трактат з географії. Німці включили відкриття Веспуччі в передмову до трактату:
«Є й четверта частина світу, яку відкрив Амеріго Веспуччі і яку з цієї причини ми можемо назвати Америкою, або Землею Америко».
Однак є і друга теорія походження назви Америки, яка належить Річарду Америці, який фінансував експедицію, що досягла Ньюфаундленда в 1496-му році. Одним із доказів цієї теорії є, наприклад, той факт, що зірковосмугастий прапор США схожий на герб родини Америки.

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *