А чи ви знали: Болонський університет – найстаріший у Європі

Болонський університет було засновано в 1088. На той час це був провідний заклад освіти західного світу.
Найстаріший університет у Західній Європі. Найпрестижніший в Італії. Альма Матер Студіорум – Болонський університет – один із символів міста, який добавляє йому світової популярності.
Болонський університет з XII по XX ст.
Те, що ми сьогодні називаємо Університетом, почало зароджуватися в Болоньї в кінці 11 ст., коли викладачі граматики, риторики і логіки звернулися до права.
1088-й можна вважати роком початку вільного і незалежного від церкви викладання в Болоньї. В кінці 11 ст. викладачі граматики, риторики і логіки стали вивчати право і першою значимою фігурою став Ірнеріус, чия діяльність у систематизації римських юридичних матеріалів незабаром вийшла за межі міста.
Спочатку студенти збирали гроші, які компенсували викладачам їхню працю – так звані “зібрання на добровільних засадах”, оскільки наука, подарунок Бога, не могла продаватися. Згодом такі пожертви перетворилися на справжні зарплати. Проте студенти не завжди могли дозволити собі брати участь у зібраннях, тоді в справу вступала Комуна, яка забезпечувала їм продовження навчання.
11-12 ст. характеризувалися боротьбою за вплив. Це був переломний період у європейській політиці, коли вирішувалися відносини між державою і церквою. У цій боротьбі питання права виступали основою, а вивчення Юстініанівського права стало основою для самосвідомості Імперії. У 1158 р. чотирьох експертів з права (Булгар, Мартіно, Джакопо і Уго) було запрошено до Федеріко І Барбаросса на збори, щоб показати, як в Імперії дотримуються політичні свободи. Троє з них (крім Мартіно) висловлювалися за Імперію, а єдиний закон – Римський, заповіданий Імперією. В результаті Федеріко I Барбаросса прийняв Constitutio Habita, за яким кожна школа визначалася як суспільство учнів на чолі з учителем. Імперія гарантувала такому закладу, а також викладачам, захист від будь-яких політичних посягань. Університет законно став місцем, вільним від впливу будь-якої влади.
Після смерті Барбаросси під час третього хрестового походу Болонський університет пережив падіння свого захисника. Комуна намагалася контролювати співтовариство, а студенти, щоб протистояти цьому, об’єднувалися у групи відповідно зі своїм походженням. У Болоньї були цітрамонтани (італійці, але не болоньєзці, ломбардці, тосканці і римляни) й ультрамонтани (не італійці, які живуть за Альпами французи, іспанці, провансальці, англійці, бургундці, нормани, каталонці, угорці, поляки, німці і т.д. ).
ХІІІ ст. було епохою контрастів. Університет, долаючи тисячі труднощів і вклинюючись в політичні диспути того часу, боровся за свою автономію, а політична влада, в свою чергу, намагалася використовувати його як символ престижу. У той час в Болоньї перебували понад дві тисячі студентів.
З XIV ст. поруч із юридичними школами з’явилися так звані «школи мистецтв», де навчалися медицини, філософії, арифметики, астрономії, логіки, риторики і граматики. З 1364 р. почали вивчати теологію.
У Болоньї вчилися Данте Аліг’єрі, Франческо Петрарка, Гуїдо Гуінідзеллі, Чіно Пістоя, Чекко д’Асколі, Ензо, Салімбені Пармский і Колуччі Салютати.
У XV ст. почалося викладання грецької та єврейської, в XVI – «природного магії», тобто експериментальної науки. Філософ П’єтро Помпонацці викладав закони природи, незважаючи на свої переконання в теології та філософії. Представницької фігурою в цьому періоді виступав Улісс Альдрованді, який зробив значний внесок у фармакопею, вивчення тварин, копалин і різних чудес природи, створивши їх класифікацію.
У XVI ст. Гаспаре Тальякоцці вперше зайнявся вивченням пластичної хірургії. Золотий період болонської хірургії збігається з викладанням Марчелло Мальпігі в XVIІ ст., який використав мікроскоп в анатомічних дослідженнях.
Слава Болонського університету зростала, ще в Середньовіччі поширювалася по всій Європі: тут були такі знаменитості як Томас Бекет, Парацельс, Раймунд де Пеньяфорт, Альбрехт Дюрер, карло Борромео, Торквато Тассо і Карло Гольдоні.
У Болоньї також вчилися Піко Мірандола і Леон Баттіста Альберті, вивчаючи канонічне право. Ніиколай Копернік, який вивчав папське право до того, як почав дослідження з астрономії.
Після промислової революції в 18 ст. Університет активно сприяв розвитку науки і техніки. У цей час з’являються роботи Луїджі Гальвані, який, разом з Александром Вольтом, Бенджаміном Франкліном і Генрі Кавендіш, став одним з основоположників сучасної електротехніки.
Період зародження єдиної італійської держави став епохою великого піднесення для Болонського університету і появою таких фігур як Джованні Капелліні, Джосуе Кардуччі, Джованні Паськолі, Аугусто, Федеріго Риги Енрікес, Джакомо Чамічан, Аугусто Муррі.
Болонський університет вийшов на новий рівень європейського масштабу і вжив необхідних інновації освітньої системи.
Болонський університет сьогодні
У 1988, з нагоди 900-річного ювілею університету, 430 ректорів з усіх куточків планети приїхали до Болоньї відзначити цю подію. Альма матер, Мати всіх університетів, і нині є ключовим місцем міжнародного масштабу, навіть втративши першість із дослідницької діяльності.Класифікація, складена QS «World University Rankings», помістила Болонський університет на 188 місце в світі, першим серед італійських, але все ж далеким від американських Гарварда або MIT, або англійських Кембриджа і Оксфорда.
Структура універсітету
Наині Болонський університет налічує понад 85 000 студентів і має особливу структуру – «мультікампус», який складається з п’яти установ: в Болоньї (Bologna), Форлі (Forlì), Равенні (Ravenna), Чезені (Чезена) і Ріміні (Ріміні). Також Болонський університет був першим в Італії, у якого з’явилася філія за кордоном, у Буенос-Айресі, який пропонує післядипломні курси, покликані поглибити різні аспекти відносин між Латинською Америкою і Європейським Союзом.
Освітня програма Болонського університету охоплює всі можливі сфери знань, від базових до дипломних та післядипломних. Пропоновані курси побудовані так, щоб відповідати потребам ринку праці і пропонувати студентам культурний і практичний інструментарій.
Болонський університет приділяє чималу увагу дослідженням і міжнародним зв’язкам. Завдяки роботі дослідницьких центрів і лабораторій і високому рівню отриманих результатів університет щорічно ділиться своїми досягненнями і бере участь у різних наукових конкурсах.
Вступники в Болонський університет можуть розраховувати також на контракти, укладені з іноземними приватними особами, фірмами про проживання та навчання за кордоном й отримання відповідних ступенів.
• аграрний
• архітектурний
• промислово-хімічний
• факультет зі збереження культурної спадщини
• економічний
• економічний (Форлі)
• економічний (Ріміні)
• фармацевтичний
• юридичний
• інженерний
•  інженерний (Чезена)
•  літературно-філософський
•  іноземних мов та літератури
• медико-хірургічний
• ветеринарний
• психологічний
• комунікацій
•  математичний і природничий
• фізичної культури
• політичних наук
• політичних наук «Роберто Руффіллі» (Форлі)
• статистичних наук
• Вища школа сучасних мов для перекладачів
Болонський університет – адреса та контакти
Вул. Луїджі Дзамбоні, 33 – 40126, Болонья
Тел.: +39 051.209.91.11 / 93,70
Факс: + 39 051.209.93.72
електронна пошта: urp.info@unibo.it
www.unibo.itУ Болоньї університет розташовується на вул. Дзамбоні. Цією вулицею з ранку до вечора проходять тисячі студентів. Район навколо також сповнений місць, так або інакше пов’язаних з університетом: кафе, стенди, аудиторії. Одного відвідування цієї вулиці вистачить, щоб зрозуміти всю історичну важливість цього міста і цього закладу. Центральна будівля, де знаходиться ректорат, має номер 13, навпроти палацу Поджі (Palazzo Poggi).
Неподалік, на площі Гальвані (piazza Galvani)), височіє корпус Першого університету. З 1838 р. в палаці знаходиться бібліотека комуни, однак його головний скарб заховано в анатомічному театрі.
В цьому залі з ялинового дерева проходять лекції з анатомії. Бомбардування під час другої світової війни зруйнували більшу його частину, однак після його реставрували і відтворили за оригінальними кресленнями. Сьогодні, без сумніву, анатомічний театр є одним з найвидатніших доказів славної університетської традиції в Болоньї.

Джерело

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *