Світові пам’ятки, які можуть невдовзі зникнути

Після минулорічного землетрусу в Італії на Колізеї з’явилися нові тріщини. Внаслідок проливних дощів руйнуються Помпеї і Петра. Ліверпульський порт ось-ось знівечать девелопери.Ми підібрали низку визначних пам’яток світовиого масштабу, які потрібно втигнути побачити, поки вони ще не зникли.
Потужний землетрус, що стався 30 жовтня, у Центральній Італії, спричинився до руйнувань майже у 100 містах країни, внаслідок чого без даху над головою залишило майже 25 тис. жителів. Постраждали будинки, церкви, школи й архітектурні пам’ятки. У тому числі гордість Італії — римський Колізей: як повідомив доглядач стадіону Франческо Просперетті газеті Corriere della Sera, у стінах 2000-літньої будівлі з’явилися нові тріщини.Пам’ятникам архітектури може загрожувати що завгодно.
Вони тільки з вигляду такі монументальні, але їх нещадно руйнують час, землетруси, дощ, вітер, пожежі, “добрі” туристи, жадібні девелопери, байдужість влади і злі терористи-фанатики.
Останнім практично вдалося знищити сирійську Пальміру — не залишилось жодного цілого зводу Тріумфальної арки, підірвано храм Баалшамина, підірвано Некрополь, — і не тільки її. Поки руйнування не зачепили інших світових пам’яток, радимо скоріше на них подивитися.

Петра, Йорданія
Стародавня столиця Ідумеї та Набатейського царства — «Рожеве місто», як його ще називають через колір стін, — одна з головних туристичних визначних пам’яток Йорданії. Туристи приносять у це місце як гроші, так і руйнування: дотики безлічі рук до фасадів і колон, як і вітер із дощами, призводять до ерозії, яка мало-помалу з’їдає стіни знаменитого храму Ель-Хазне, який повинен сфотографувати кожен турист, що побував тут.Осли і верблюди додають неприємностей древнім дорогах: поспішайте, поки Петру остаточно не витоптали туристи і в’ючні тварини.
Чан-Чан, Перу
Центр культури чіму та столиця державного утворення Чимор, завойованого інками, — найбільший пам’ятник архітектури, доколумбової Америки, завдяки якому можна вивчити особливості політичного та соціального устрою держав, які тут існували 800 років тому (місто збудоване близько 1300 року).Місто було поділено на дев’ять цитаделей, у кожній з яких були житлові будинки, храми і склади, служби міського управління, ремісничі майстерні, сільськогосподарські будівлі і навіть водопровід.
Зміна клімату завдала місту руйнувань: якщо раніше дощі тут бували рідко, то тепер щорічні бурі буквально розмивають стародавні споруди.
Абу-Міна, Єгипет
Стародавнє місто, розташоване в 45 км на північний захід від Олександрії, належить до епохи раннього християнства. Тут знаходиться гробниця Міни Котуанского, християнського мученика, який помер у кінці III — поч. IV ст. н. е.: після смерті його тіло перевезли сюди на верблюдах, а вже згодом сюди потягнулися паломники.До VII ст. тут з’явилося безліч монастирів, жилих будинків, гончарних майстерень і банних комплексів — словом, виросло ціле ранньохристиянське місто.
Археологічні розкопки стали проводитися тут лише в 1905-1907 роках, коли були виявлені базиліка і церква: зараз на цьому місці вже сім храмових комплексів із мармуровими колонами й елементами коптської, єгипетської візантійської і давньогрецької архітектури.
Вежа Накагін, Токіо
Будівлю за проектом японського архітектора Кісі Курокава було зведено в Токіо в 1972 році. Це дивовижний приклад японського метаболізму — архітектурної течії післявоєнної Японії, заснованого на уявленні про будівлі як про живі організми.
Будинок складається зі 140 окремих капсул, які працюють як клітини-модулі, усередині яких знаходяться офіси або квартири.Втім, зараз у будівлі немає нічого — у 2007 році мешканці будинку вирішили, що жити в цьому будинку неможливо (надто тісно і стіни азбестові), і запропонували його знести. Проте будівля поки стоїть і очікує реконструкції.
Мечеть Джингеребер, Тімбукту, Малі
Найдавніша з мечетей (побудована в 1327 році) Тімбукту, де в XV–XVI ст. розташовувався один із головних центрів вивчення ісламу, в 2012 році була атакована терористами — одразу після того, як її внесли до списку Всесвітньої спадщини, що перебуває під загрозою. Сім із шістнадцяти мавзолеїв, розташованих у комплексі, були знищені.Тим, що залишилися, загрожують не стільки люди, які прагнуть знищити все прекрасне на своєму шляху, скільки зміна клімату — на дивне малійське місто повільно наступає пустеля.
Ліверпульський порт, Ліверпуль, Великобританія
У XVIII–XIX ст. Ліверпуль ще не був містом The Beatles — тоді це був великий порт Британської імперії, де сходилися шляхи мореплавців і торговців. Будівлі і доки, які займають близько 4 кв. км, у 2004 році були внесені у список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.Однак девелоперський проект, що передбачає будівництво тут 50-поверхового хмарочоса, змусив захисників шедеврів архітектури перенести його до іншого списку, у якому зібрані об’єкти, що перебувають під загрозою знищення.
Ліверпульський порт став єдиним з усіх, що знаходиться в Європі.
Помпеї, Італія
Руїнам стародавнього міста, яке потонуло під потоками лави з Везувію, загрожує остаточне руйнування. За останні п’ять років тут упали три стіни й одна будівля — і все через зміни клімату.
Часті зливи не дають стінам міста добре просохнути, а грунт через них стає вкрай нестійким.Усе це дало привід комісії ЮНЕСКО ще в 2014 році заявити, що Помпеї ось-ось зникнуть із лиця Землі, якщо люди не зроблять серйозних заходів з осушення грунту.
Потосі, Болівія
Колоніальне місто, де вже в 1625 році було 160 тис. жителів, — одне з найвищих у світі, воно знаходиться на висоті 4090 м.
Однак воно ось-ось піде під землю: протягом 500 років у його околицях риють шахти.
Тут розташоване велике родовище срібла, і вся гора буквально поцяткована глибокими дірками.Село Амедіа, Ірак
Дане місто так само страждає від неправильної стратегії розвитку, яка не передбачає збереження історичних цінностей.Арка Януса, Італія
Єдина збережена кубічна арка в Римі є останньою пам’яткою Бичачого Форуму, яка залишилася не відреставрованою і поступово руйнується. Абусір ель-Мелек, Єгипет
Стародавнє єгипетський місто було розграбуване у 2011 році, але до цих пір не було прийнято відповідних заходів по збереженню реліквій, що лишилися. Крім того, на сьогоднішній день місто продовжує руйнуватися.

Джерело

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *