Апокаліпсис не за горами: 5 версій кінця світу від Стівена Гокінґа

Астрофізик та космолог Стівен Гокінґ упевнений, що людство загине в найближчу тисячу років.
Нещодавно Стівен Гокінґ зізнався, що сумнівається у тому, що людство проживе ще хоча б тисячу років на такій крихкій планеті. Тим самим він визначив дату кінця світу. На відміну від інших провидців, професор Гокінґ є ученим, а не ворожкою, тому підкріплює свої доводи фактами.
Стівену Гокінґу скоро виповниться 75. Більше 45 років він пересувається на інвалідному візку, оскільки його тіло повністю паралізоване, окрім одного лицевого м’яза щоки. За допомогою цього м’яза вчений управляє своїм комп’ютером, що дозволяє йому писати книги, вести лекції, брати участь у конференціях і просто спілкуватися з людьми.
Гокінґ є одним з провідних фахівців у космології, в області вивчення чорних дір, а також докладає чималих зусиль у популяризації науки. Незважаючи на недугу, бічний аміотрофічний склероз, учений зміг досягти успіхів, а його ім’я знають навіть далекі від науки люди. Саме бажання жити і робити відкриття допомогло Гокінґу не вмерти в перші роки хвороби.
Однак позитивне ставлення Гокінґа не поширюється на майбутнє людства – вчений упевнений в невідворотності катастрофи, яка призведе до загибелі всього живого на Землі. Як і Ілон Маск, Гокінґ вважає, що єдиний порятунок для людей полягає в освоєнні космосу і колонізації інших планет.
Ось кілька невтішних прогнозів від відомого фізика, які можуть статися протягом найближчого тисячоліття:
1. Штучний інтелект – вершина творіння, яке знищить людство
«Створення штучного інтелекту – найбільша подія в історії людства. На жаль, вона може виявитися останньою, якщо ми не з’ясуємо, як уникнути ризиків», – заявив Стівен Гокінґ у своєму інтерв’ю для The Independent.
Під ризиками професор розуміє неможливість конкуренції людей і розумних роботів. Після того, як люди розроблять штучний інтелект, він зможе розвиватися і змінюватися самостійно з великою швидкістю. Люди, обмежені повільною біологічною еволюцією, не зможуть конкурувати і будуть замінені.До того ж, військова техніка теж стане «розумнішою» й автономнішою, що сприятиме агресивним військовим діям, знищенню мирного населення.
Такі побоювання мають й інші відомі особистості, такі як Білл Гейтс і Ілон Маск. Прихильники теорії технологічної сингулярності вірять, що штучний інтелект винайде інший штучний інтелект, значно могутніший за перший і так без кінця, поки не з’являться «Скайнет», Термінатор і Сара Коннор.
«Ми не збираємося зупиняти прогрес або повертати його назад, але ми повинні усвідомлювати небезпеку й управляти ризиками. Я оптиміст, і вважаю, що ми впораємося», – зауважив Гокінґ.
Однак ця теорія має і противників. Стів Возняк, співзасновник корпорації Apple, раніше також був прихильником теорії технологічної сингулярності. Однак з недавніх пір Возняк змінив свої погляди. На його думку, роботи назавжди залишаться лише додатком до людини, оскільки вони не здатні мислити інтуїтивно.
2. Розвинена неземна цивілізація знищить людство
«Розвинена неземна цивілізація може знищити людство, проте давайте продовжувати шукати її. Краще виявити їх першими», – заявив Гокінґ, після того як став частиною програми Breakthrough Listen.
Основною метою програми є пошук позаземного життя. Співробітники програми не збираються транслювати сигнал із Землі, оскільки багато вчених, включаючи й самого Гокінґа, вважають небезпечним привертати увагу інших цивілізацій, бо їх наміри невідомі. Якщо людство першим отримає сигнал від інопланетян, Гокінґ радить зачаїться і не відповідати на нього.
Наразі учені не мають жодного уявлення, як може виглядати позаземне розумне життя, а також як воно буде входити в контакт із людьми. Однак Гокінґ закликає звернути увагу на те, як люди поводяться з менш розвиненими істотами (наприклад тваринами), або згадати історію зіткнень розвинених і менш просунутих цивілізацій (конкістадори і місцеві аборигени).Цивілізація, що отримала сигнал, може обганяти людство на мільярди років уперед. Цілком можливо, для такої цивілізації людство буде мати цінність не більше ніж бактерії, проте вони можуть зажадати колонізувати нашу планету.
Джилл Тартер, директор дослідницького центру SETI, який також займається пошуком позаземних цивілізацій, вважає страхи Гокінґа марними.
«Візит інопланетян на Землю буде означати, що їх технічні можливості досить високі, щоб не відчувати потребу в рабах, їжі або чужих планетах. Я сподіваюся, що позаземні цивілізації не лише більш технологічно розвинені ніж ми, а й більш обізнані про цінності і рідкість життя у космосі», – говорить Тартер.
3. Людська агресія знищить нашу цивілізацію
Гокінґ вважає, що при такому технічному розвитку, людська агресія може мати незворотні наслідки для всієї земної цивілізації. Агресивна природа людей може призвести до катастрофічних подій, таких як велика ядерна війна.
«З усіх людських слабкостей, найбільше я б хотів виправити людську агресію. Можливо, раніше, за часів печерних людей, бути агресивним означало отримувати більше їжі, території і партнера для спаровування, проте в наш час агресія знищить усіх нас», – розповів Гокінґ для The Independent.Таке розмите застереження має наукове основи. Ще в минулому столітті, австрійський біолог Конрад Лоренц науково пояснив природу людської агресії, за що отримав Нобелівську премію. З теорії випливає, що агресія існує тільки між представниками одного виду. Агресія направлена на боротьбу за виживання, на знищення конкурентів і підживлюється первісними інстинктами. А значить, первісні війни тривають досі, лише зі значно потужнішою зброєю.
4. Земля стане схожою на Венеру із середньою температурою 250 °С
Під час інтерв’ю на британському новинному телеканалі ОТВ Гокінґа питали про його ставлення до Дональда Трампа, на що той відповів, що Трамп – звичайний демагог, який грає інтересами більшості. «Але Трамп – не найбільша загроза, що стоїть перед Америкою чи світом. Найбільшою загрозою є зміна клімату з вини людини».Підвищення температури земного клімату відбувається внаслідок промислових процесів і автовиробників, оскільки викиди діоксиду азоту й оксиду вуглецю виникають під час спалювання палива.
Підвищення температури океану розтопить льодовики, що спровокує викидання великої кількості вуглекислого газу з дна океану. Подібний ефект зробить клімат Землі схожим до клімату сусідньої планети Венери, з середньою температурою 250 °С і кислотними дощами.
5. Генетично створений вірус
У гонитві за зброєю масового знищення, інженери-генетики створять вірус, який може знищити людство. Створення вірусу, як і ядерна війна, може стати результатом людської агресії, про яку йшлося раніше.
«Це лише питання часу, коли з’являться стійкі до антибіотиків віруси», – говорить Гокінґ.
Учені вже давно експериментують із різними модифікаціями вірусів. Наприклад, інженери можуть створити вірус, що знищує клітини раку. Або можна ввести певний ген у нейрони, який буде контролювати бажання алкоголіка чи наркомана отримати нову дозу. Але також можна створити вірус, який буде здатен обійти людський імунітет.Як повідомляє The Independent, такий вірус уже існує в університетській лабораторії Вісконсіна, США. Вірус – це модифікована версія свинячого грипу. На цей штам немає антидотів, а людський імунітет не здатен з ним боротися.
Усі ці катастрофи є результатом розвитку людства і можуть знищити все живе на планеті. Тому, щоб застрахувати людський вид від зникнення, Гокінґ рекомендує колонізувати одну з найближчих зоряних систем Альфи Центавра.

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *