Острів Свободи, який він?

Добре жити на Кубі неважко, потрібно лише знати, як це робити. Ця стаття – підсумок від вражень від 2-х років проживання в Гавані. Є лише одне слово, яким можна описати все, що відбувається на Кубі сьогодні – «чекаємо». На Кубі всі чогось очікують. Кубинці чекають попутну машину, щоб доїхати на роботу, чекають, коли можна буде отоварити продуктові картки, чекають у численних чергах у магазинах, лікарнях і державних установах, передовики чекають, коли їм дадуть право купити автомобіль, наактивніші кубинці чекають, коли їм дадуть право виїхати з країни, само собою всі чекають закінчення робочого дня, щоб можна було вийти на вулицю і почати чекати попутку, яка зупиниться і підкине до будинку.
Всі чекають хоч якихось змін. Рік тому я звернувся в посольство США в Гавані (там це називається Місія інтересів США) з проханням продовжити мені американську візу – мені запропонували почекати 1 рік і 8 місяців, щоб прийти на співбесіду до консула – раніше у нього всі дні розписані.Куба – найпопулярніший і найбільший острів на Карибах. Через її красу Кубу часто називають «Карибською перлиною», вона може похвалитися сотнями кілометрів приголомшливих ландшафтів, величними горами, вражаючими пейзажами і чудовими містами. Тут більше 300 незайманих пляжів, бухт і заток, оточених красивою, кришталево чистою водою Карибського моря – усе це завжди було головними перевагами острова.Люди на Кубі сердечні, гостинні, люблять веселощі, мають хороше почуття гумору, вони знають, як насолоджуватися життям, і часто збираються разом, щоб поспівати і потанцювати. Кубинці – надзвичайно люб’язні і добрі люди. Вони доброзичливі, чуйні і завжди готові прийти на допомогу. Часто це сприймається як бажання заробити чайові, але в більшості випадків це не так.
На Кубі існує унікальна «дворівнева» валютна система. Для кубинців у країні одні ціни, для іноземців – інші. Це ідіотська система, але всім відомо, що вся економічна система Куби є такою. Одні і ті самі послуги на Кубі коштують по-різному для кубинців і іноземців. Якщо ви іноземець, то усі послуги для вас вартують у 24 рази дорожче, ніж для кубинців. Звісно, якщо ви не турист, а живете на Кубі постійно, ви навчитеся обходити цю систему, але тільки там, де це можливо.Зараз на Кубі постійно живуть десятки тисяч іноземців. На Кубі немає закону, який забороняє іноземцям там жити, і добре жити на Кубі неважко, потрібно лише знати, як це робити, і прийняти деяку кубинську специфіку.
Уже понад 15 років чимало канадців і європейці проводять зиму на Кубі. Тут близько 300 сонячних днів у році. М’який клімат підходить більшості людей, а тривалість життя на острові вища, ніж у більшості розвинених країн. Здоровий спосіб життя кубинців – це проста і низькокалорійна їжа, спорт і фізична робота, весела вдача кубинців, а також розвинена кубинської медицина.Я спілкувався з багатьма іноземцями, які постійно проживають на Кубі, в основному це були європейські пенсіонери. Всі вони цілком задоволені своїм життям і щасливі, тому що Куба може дати багато того, чого не дасть жодна інша країна світу. Звісно, Куба ще не стала місцем загальної імміграції, але для певного роду людей це місце може бути доволі цікавим.
Куба – одне з найбезпечніших місць для життя у світі, до того ж, тут ваше особисте життя справді залишається особистим (якщо ви не займаєтеся шпигунством і не берете участі у діяльності, що завдає шкоди Кубі, кубинська влада абсолютно не буде вами цікавитися). Кубинці неймовірно доброзичливі, а поліція неймовірно люб’язна. На Кубі ви ніколи не побачите тиску поліції, збройного пограбування, згвалтування, проявів жорстокості або ворожої атмосфери. За 2 роки проживання на Кубі, поліція мене ні разу не оштрафувала, хоча правила я, звісно ж, порушував.Зараз на Кубі малий бізнес робить свої перші кроки, тут широко вітаються іноземні інвестиції, а це значить, що Куба готова до підприємництва. З тих пір як інвестиційні закони були пом’якшені, в країну вкладають свій капітал і канадці, і європейці. Новий закон про інвестиції дозволяє іноземним бізнесменам мати власні підприємства, офіси і житло. Куба залишила холодну війну в минулому і тепер готова брати участь у формуванні глобальної економіки. Дуже скоро на Кубі може початися золота лихоманка, і підприємці з усього світу почнуть боротися за сфери впливу на острові.
На Кубі вам доведеться мати справу тільки з одним партнером – з державою. До кубинської економічної системі можна пристосуватися. Я зустрічав безліч людей, які це зробили. На Кубі багато іноземців, які відкрили успішний бізнес. Звичайно, потрібно трохи часу і навчитися працювати в умовах кубинської економічної системи. Багато законів на Кубі абсолютно ідіотські, але законів тут дотримуються і корупції майже немає (дрібні подарунки чиновникам не беруться до уваги), і, як тільки ви розберетеся і приймете їх, ви зможете там працювати.Куба жадає інвестицій, іноземних інвесторів вітають майже усюди. Додатковою перевагою для іноземних інвесторів є високоосвічена і дисциплінована робоча сила, величезні нерозкриті можливості туризму і поліпшення інфраструктури. Найголовніше – зрозуміти, як там усе працює. Правда, на це може піти кілька років.Проте не варто спокушатися. Я знаю десятки людей, які вже багато років намагаються щось зробити на Кубі, але у них нічого не виходить. Окрім того, на Кубі у вас буде всього один партнер – сама Куба, і, якщо ви з ним не зможете домовитися, більше в цій країні вам робити буде нічого.
На Кубі, як і в будь-якій країні світу, важливо трохи почекати і зрозуміти, як краще жити і працювати. Я зустрічав багато підприємців, які приїжджали на Кубу в надії на швидкий результат. Як правило їх починання закінчувалися розчаруванням.
Незважаючи на те, що умови для інвестування і життя на Кубі поліпшуються, ніхто не може з абсолютною впевненістю передбачити майбутнє. Я знаю багато людей, які пророкують лібералізацію кубинської економіки вже протягом 20 років і все ще чекають, коли це станеться. А скільки разів в інтернеті ховали Фіделя Кастро?
Нова Куба – це поки нечисленні кондомініуми в центрі Гавани, які побудовані за європейськими стандартами в таких місцях, як 5-й проспект, «Марина Хемінгуей», «Гавана Клуб» або набережна Малекон. Квартири в таких будинках вільно продаються і купуються іноземцями, при цьому ціни – одні з найдорожчих на Карибах. Іншу кубинську нерухомість іноземцям купувати поки не дозволяють.Головні проблеми, які стоять перед будь-яким іноземцем на Кубі: їжа, інтернет і транспорт. На Кубі немає супермаркетів із продуктами з усього світу. Вибір їжі обмежений, а імпортні продукти харчування коштують дуже дорого. Раціон кубинців – це квасоля, рис, курка і свинина. Навіть у найдорожчих і найсучасніших магазинах Гавани – таких як супермаркет «Палько» – рідко можна знайти більше 2 сортів сиру, 3-4 видів консервів, 2 видів йогурту. За рибою і овочами потрібно їздити за межі Гавани – в села. Цікаво, що в умовах тотального дефіциту нормальних продуктів у Гавані є кілька ресторанів з чудовою кухнею світового рівня.
Найбільша проблема на Кубі для сучасної людини – це доступ в інтернет. Він супер-повільний, супер-ненадійний і супер-дорогий. А машину на Кубі купити майже неможливо. Зрештою, ці пункти можна відкинути, якщо вони не дуже для вас важливі. За багатьма іншими параметрами Куба є прекрасним місцем для життя. Тут прекрасний клімат, доброзичливий народ, безпека, непогана медицина (звісно, не найкраща в світі) – життя може бути дуже розміреним і спокійним. У Гавані є чудова приватна школа International School of Havana, у якій навчаються діти з усього світу, і Гаванський університет, який є чи не найстарішим університетом у західній півкулі.
Хто зараз в основному живе на Кубі? Звичайно, тут багато літніх європейців: вони одружилися на молодих кубинках, “зробили” маленьких діточок і насолоджуються теплим кліматом, загальною увагою і турботою. Європейської пенсії цілком вистачає на дуже гідне життя на Кубі. Крім цього, тут живе багато людей, які хочуть дати своїм дітям гарну освіту. Останнім часом все більше говорять про те, що Куба – найкраще місце в світі для того, щоб конфіденційно вести свої справи по всьому світу. На відміну від США і Європи тут ніхто не буде сувати носа у ваші справи.
Хемінгуей завжди вибирав найкращі місця для життя. Париж, Іспанія, Кі-Уест, Куба. Його постійно переслідували ФБР і податкове управління США, і це цькування в результаті убило його, як убило і Джо Луїса, Вуді Германа та інших американських героїв. Він любив Кубу, любив свій будинок на Кубі, але під тиском уряду США був змушений відмовитися від усього і поїхати жити в США. Є переконливі докази того, що цей переїзд і вбив його: звинувачення ФБР у зв’язку з комуністами довели його до самогубства. Якби Хемінгуей залишився на Кубі, він прожив би ще з 20 років.І ще – якщо вас хтось переслідує і ви хочете знайти притулок, мабуть, Куба – найкраще для цього місце.
Навіть власникам неймовірного смаку і представникам різних стилів життя Куба може щось запропонувати. У червні 1998 року в газеті Miami Herald було опубліковано таку заяву про американських бебібумерів: «Розпочнеться масова імміграція пенсіонерів, яких приваблює низька вартість життя, в умовах якої легше прожити на їх маленьку пенсію, розумні ціни на медичні послуги і теплий клімат. Через близьке розташування до США і малий ступінь індустріалізації Куба стане найпопулярнішим місцем для життя на пенсії».Отже. Куба неймовірно красива. Чудові сигари, чудовий ром, красиві жінки, розваги. Тут особливе ставлення до іноземців, і так було завжди – навіть до революції. Тут дуже безпечно. Куба має великі перспективи у сфері розвитку малого бізнесу. Тут можна комфортно жити і дати своїм дітям гарну освіту. На жаль, тут дуже погано все організовано. Якщо ви готові з цим миритися – Куба може стати для вас прекрасним місцем для проживання.
Джерело

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *