Що зашифровано у таємних посланнях у Софійському соборі

На стінах святині “Софії Київської” учені виявили понад 7000 графіті, серед яких – древні прокляття, любовні зізнання підозрюваного й навіть котиків (фото)
Зокрема 4000 вдалося не тільки розглянути, а й розшифрувати
У національному заповіднику “Софія Київська” не припиняються спроби вивчити написина стінах, зокрема ученим вдалося розшифрували графіті, які збереглися на стінах Софійського собору. Ось що саме писали і малювали кияни, які жили в ХI-ХVIII ст.
МОЛИТВИ. Серед великої кількості написв значна частина – молитовні, з проханнями допомогти і благословити.sof1Наприклад, на фресці святого Ефіопа є таке послання: “Господи, допоможи рабу своєму Осиеве іже се писав йдучи в єм кухарем Бориса Вячеславича”. “Це молитовне звернення, яке перекладається так:” Господи, поможи рабу своєму Осію, який писав це, йдучи в Ємь”, – пояснює заступник директора заповідника В’ячеслав Корнієнко. – Ємь – це народність фінської затоки. Очевидно, що автор цього послання звернувся з молитвою, йдучи на війну. При цьому він назвав себе кухарем Бориса Вячеславича. Він же князь-вигнанець, який, як відомо, загинув у битві в 1078 році. Завдяки таким відомостями вдалося датувати графіті”.
sof2 Ще одне послання – на фресці Пантелеймона – підпис самої дочки Ярослава Мудрого Анни. На фресці надряпано слово “Анна”. “У нас є запис Анни на одному з документів, і після експертного порівняння визначили, що це підпис саме Анни Ярославни. Її запис на фресці Пантелеймона постав не випадково, адже святий був шанованим у родині Ярослава Мудрого, молитовне ім’я князя – Пантелеймон”.
ЛЮБОВ І ПРОКЛЯТТЯ. Незважаючи на те, що згідно з указом князя Володимира було заборонено робити графіті в храмах, люди не переставали дряпати стіни. І навіть 20 ударів палицею як покарання їх не відлякувало. Навіть любовні листи писали. На фресці Святої Єлени написане любовне послання, голкою.sof6 “Дівчина, яка писала це послання, зверталася до своєї небесної покровительки. Вона написала “Купріяне, гораст е си, ели суе расмаглитца”, що перекладається як: “Купріян, красивий ж ти, скільки ж мені даремно розпорошуватися”, – пояснює дослідник. sof8Чим закінчилася ця любовна історія, на жаль, невідомо. А запис XII ст. навіть звучить трішки страхітливо: “… Козма тать. Вкрав еси мясо. Асилонь твои Кокош. Аминь”. Слід розуміти так: “Кузьма лиходій. Украв м’ясо. Щоб тобі ноги сплутало. Амінь”. sof3Експерт запевняє, що прокляття в храмі – рідкість, але трапляються і такі.
КОНІ І ЗМІЇ. У соборі є кілька графіті із зображенням коней, кота і навіть собаки. Швидше за все, їх надряпали діти. “У вівтарній частині є графіті з Георгієм Побідоносцем, який бореться зі змієм.sof4А на одній із фресок є навіть образ священика. Хто і навіщо намалював його, невідомо, але людина ця була явно високого зросту, під два метри”, – пояснює експерт.
sof5

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *