Краса і могутність Міссісіпі

Річка Міссісіпі є гордістю США. Це одна з найдовших і найповноводніших річок світу. Вона протікає з півночі на південь і ділить країну на дві нерівні частини. mississippi-river3 Могутній водний потік перетинає 10 штатів. Межі цих адміністративних утворень проходять по середині річки. Наприклад, уздовж правого берега тягнуться землі штату Айова, а вздовж лівого штату Іллінойс. Так що, перепливши річку, можна опинитися на території, де діють вже зовсім інші закони.
Довжина річки Міссісіпі в різних джерелах вказується абсолютно різна. Є цифри: 3902 км, 3770 км, 3950 км. Проте за офіційним американським географічним довідником – довжина 2320 миль, що відповідає 3734 км (10-ий показник у світі серед усіх великих річок). А ось річкова система річки Міссісіпі дорівнює 6275 км – 4-е місце у світі після Амазонки, Нілу і Янцзи.
Що ж розуміють під поняттям “довжина річки” і “річкова система”.
• Річка – це водний потік, обмежений двома берегами і має по всій своїй довжині одну назву. Ця назва могла з’явитися ще 1000 років тому. Зі століття в століття люди називають річку одним і тим самим словом.
• Річкова система – це сама річка разом з її притоками. Причому довжина річкової системи вважається від витоку найдовшого припливу до гирла річки. Якщо річка довша від усіх своїх приток, то питань взагалі не виникає.mississippi-river6 Але часто буває навпаки. Сумарне значення приток за своєю довжиною значно перевершує річку. У такому випадку верхня ділянка річки до впадання припливу відкидається, і проводяться розрахунки за найдовшим водним шляхом.
Річка Міссісіпі не є винятком. Її річкова система складається з річки Джефферсон (134 км завдовжки), що бере свій початок у штаті Монтана (на схилах гори Джефферсон). Тут, на висоті 2750 м над рівнем моря починає свій шлях струмок Брауер. Він з’єднується з іншими струмками, і всі вони разом утворюють річку Джефферсон. Та впадає в річку Міссурі, яка вважається найдовшою в Північній Америці (3767 км). Це друга складова річкової системи. Остання ділянка – річка Міссісіпі після впадання в неї Міссурі трохи вище від міста Сент-Луїса. Сумарна довжина трьох річок і дорівнює 6275 км.
Сама річка Міссісіпі бере початок від озера Ітаська, на території однойменного Національного заповідника, штат Міннесота, який упритул прилягає до Великих озер і межує з Канадою.
Закінчує свій шлях могутня річка у водах Мексиканської затоки. Це західна частина Атлантики. Міссісіпі перетинає штати: Міннесота, Вісконсін, Айова, Іллінойс, Міссурі, Кентуккі, Теннессі, Арканзас, Міссісіпі, Луїзіана. Річкова ж система Міссісіпі, тобто сама річка і всі її притоки, охоплює 31 штат. Найбільшою притокою є річка Огайо. У місці возз’єднання Міссісіпі значно поступається Огайо за шириною. У цій точці річка Міссісіпі умовно поділяється на дві частини: Верхня Міссісіпі і Нижня Міссісіпі.
У верхів’ях річки (штат Міннесота) є пороги, перекати і водоспади. Найбільший водоспад знаходиться неподалік від міста Сент-Пол і називається Сент-Антоні (висота падіння води – 15 м).
Міссісіпі протікає через місто Сент-Луїс.
У Сент-Полі висота над рівнем моря становить 209 м. Далі шлях річки більш пологий. Береги високі і круті, це своєрідні кручі, що нависають над водною гладдю.
У середній течії річка Міссісіпі стає більш повноводною, так як в неї впадає Міссурі. Від Сент-Луїса до з’єднання з річкою Огайо відстань становить 310 км. На цій ділянці шляху річка має безліч островів. Вони мають не імена, а номери. Іноді після розливу деякі острови зникають, з’являються нові. Примітним є те, що всі острови дуже повільно «рухаються» на південь. Пояснюється це тим, що північні ділянки розмиваються водою, і грунт переноситься в південну частину.mississippi-river Нижня Міссісіпі починає свій шлях після злиття з Огайо. Чим Нижче за течією, тим більше з’являється рукавів. Знаходяться вони між заболоченими ділянками землі. Це величезний лабіринт, у якому легко загубитися незнаючій людині.
Ширина водного потоку поступово збільшується. У деяких місцях від берега до берега відстань становить 2-2,2 км. Біля Нового Орлеана ширина річки сягає 2,5 км. У місці впадання в Мексиканську затоку (160 км на південь від Нового Орлеана) велика ріка утворює дельту. В ширину та досягає 300 км, а в довжину 320 км. Дельта практично вся складається з мулу, який несе в океан річкова вода.mississippi-river7 У серпні-вересні річка Міссісіпі міліє. Розливається вона в березні-квітні, затоплюючи низовини на багато кілометрів навколо. Часом трапляються справжні повені. Причиною всьому є річка Огайо. Саме вона розливається навесні за рахунок танення снігів у горах Аппалачі. Вода прибуває дуже швидко, і русло Міссісіпі вже не може вміщати її. Водна маса іноді навіть рухається вгору за течією великої річки на багато десятків кілометрів.
Басейн річки Міссісіпі займає величезну площу й охоплює 40% території США. По річці плавають великі річкові судна аж до Сент-Луїса. Самі американці дуже пишаються могутнім потоком, який велично несе свої води в Атлантику.mississippi-river5

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *