Гора Ушба грузинською означає “Гора Відьом”

Знаменита гора Ушба. З давніх-давен із нею пов’язано безліч легенд, історій і драматичних фактів. Недарма її назва в перекладі з грузинської означає – “Гора Відьом”.

ushbaУшба вражає своєю незвичайною гострою формою, масивністю і крутизною гранітних стін. Ця гора є символом кавказького альпінізму, так само як і Маттерхорн для Альп. І це порівняння зовсім не випадкове, адже ці дві гори навіть візуально схожі.
Ушба, як і Маттерхорн має дві вершини – північну і південну. Висота північної вершини – 4690 м, південна трохи вища. Гора Ушба – одна з найзнаменитіших вершин Кавказу. Для Сванетії це – особлива гора. Кожен чоловік цієї маленької країни з раннього дитинства готує себе до особистого випробуванню – сходження на Ушбу.
Легенда про гору Ушба 
Ушба – один із найкрасивіших і небезпечних піків у Сванетії. Дворога гора одна з найкрасивіших і суворих на Кавказі. Ушба є одним із найскладніших у світі «чотиротисячників». Вона знаходиться в кінці Шхельдинської ущелини.
ushba (1) Про Ушбе існує така легенда:
«Давно в горах Сванетії жив відважний мисливець Беткіль. Він був молодий, стрункий і красивий. Нічого на світі не боявся, а удача завжди посміхалася йому. Ніколи не повертався він з полювання з порожніми руками. Виловивши всього звіра в лісах навколо свого села, Беткіль одного разу пішов полювати на схили грізної дворогої Ушби. Піднімався він схилом все вище і біля льодовика зустрів він красуню Далі – богиню полювання. Приворожила Далі молодого мисливця, закохався він в неї, забувши про будинок, сім’ю, наречену і залишився жити з нею на Ушбі.
Довго вони жили щасливо, але одного разу Беткіль глянув униз із крутих схилів, побачив своє рідне село, згадав минуле і занудьгував. Уночі він таємно залишив Далі і спустився вниз. Невовзі Беткіль геть забув про Далі. Невдовзі було велике свято: всі жителі села веселилися і бенкетували. І раптом бачать люди – через галявину біжить величезний тур із писаними рогами. Такого великого тура ніхто ніколи не бачив.ushba3Як побачив тура Беткіль, так і не витримало серце відважного мисливця. Схопив він лука і погнався за ним. Тур скаче по широкій стежці, стукає копитами аж земля гуде, сяють золотом роги, і Беткіль біжить слідом і нічого не бачить навколо. А ззаду, як тільки ступить мисливець, відразу земля обривається в прямовисні провалля. А тур біжить все вище до сяючого снігом півмісяця вершини …
І ось на схилах Ушби тур зник, а Беткіль залишився один на крутих схилах гори. Озирнувся і зрозумів, хто послав цього величезного тура – Велика Далі. Тужила богиня і заманила хлопця до себе на стрімкі скелі звідки вороття немає. Внизу під скелею, на якій залишився Беткіль, зійшлося багато народу, люди кричали, плакали, простягали до нього руки, але нічим допомогти не могли. Крикнув голосно сміливий юнак: «Нехай танцює моя наречена!» Розступилися свани, і кохана Беткіля виконала для нього танець шуш-парі.ushba2Знову крикнув Беткіль: «Хочу бачити, як моя сестра буде оплакувати мене!». Вийшла його сестра, і він дивився танець плачу і печалі.
«А тепер хочу бачити печаль народу!» – свани повели танець про Беткіля, який гине.
І тоді сміливий красень крикнув: «Прощайте!», кинувся зі скелі вниз і розбився. Білий сніг серед скель Ушби – це його кістки, а кров його пофарбувала скелі Ушби в червоний колір.
З тих пір богиня Далі ніколи більше не показувалася людям, а мисливці не підходили близько до скель Ушби, у яких мешкає богиня полювання».

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *