Чому позеленів Тадж-Махал?

Легендарна пам’ятнка архітектури – мавзолей Тадж-Махал в індійському місті Агра – постраждав від навали москітоподобних комах, які залишили в’їдливі зелені виділення на його білому мармурі.
Археологи ідентифікували шкідників як Goeldichironomus – різновид гнусу, що розмножується в брудних водах річки Джамна, поруч з якою стоїть храм.
Вчені визнають, що комахи навряд чи завдадуть непоправної шкоди, однак щоденні омивання мармуру можуть позначитися не найкраще на його стані. Зелені сліди на стінах Тадж-Махала – це частково переварений хлорофіл разом із фекаліями комах.tadzh_mahal1Археологи пропонують вирішити проблему шляхом капітального очищення річки. Справа в тому, що в Джамну зливаються промислові відходи на додаток до традиційного попелу, який розсіюється над річкою після кремації.
Тадж-Махал – мавзолей-мечеть в місті Агре, визнаний об’єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Його було побудовано за наказом нащадка Тамерлана – падишаха Моголів Імперії Великих Шах-Джахана  на згадку про дружину Мумтаз-Махал, яка померла при пологах 14-ї дитини (пізніше тут було поховано і самого Шах-Джахана).
Пам’ятник, будівництво якого тривало з 1632 по 1653 рік, вважається кращим прикладом архітектурного стилю монголів, що поєднує елементи перської, індійської та ісламської архітектури. У роботах було зайнято більше 20 тис. осіб.
Стіни викладені з полірованого напівпрозорого мармуру з інкрустацією з самоцвітів і чорного мармуру. Білий джодхпурський мармур доставляли до місця за 300 км. Мавзолей заввишки 73 м щоденно відвідують до 20  тис. туристів.

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *