Консьєржері́ — унікальний королівський комплекс і в’язниця у Парижі

Консьєржері́ (фр. La Conciergerie) — колишній королівський замок і в’язниця у Парижі.
Розташований у самому центрі Парижа в першому окрузі, на західному краю острова Сіте неподалік від собору Паризької Богоматері. OLYMPUS DIGITAL CAMERAЗамок Консьєржері є частиною комплексу Палацу правосуддя (Palais de Justice), у якому зараз знаходяться муніципальні служби, суд, прокуратура. Комплекс Палацу Правосуддя займає мало не половину острова Сіте. Сьогодні Палац Правосуддя — це різнорідний архітектурний ансамбль з елементами, побудованими з XIII по XX ст.
З часів Капетингів збереглося дві будівлі: королівська каплиця Сент-Шапель та Консьєржері. Обидві ці пам’ятки архітектури є сьогодні музеями. Сотні ув’язнених у часи Французької революції було кинуто в Консьєржері й потім страчено.
Conciergerie17 Історія королівського замку
У VI ст. (ймовірно в 508 р.) король франків Хлодвіг вибрав острів Сіте для спорудження палацу і таким чином уперше Париж став офіційною резиденцією короля. Хлодвіг прожив тут до своєї смерті в 511 році. В епоху династії Каролінгів центр імперії перемістився на схід; монархи закинули свій палац і місто спорожніло.
У кінці Х ст. Гуго Капет (перший король династії Капетингів) розмістив у палаці королівську раду. Замок став резиденцією французьких королів, а столицею короля Франції знову став Париж, тоді як під час правління останніх Каролінгів нею був Лан. Згодом майже чотири століття Капетинги переоблаштовували свою фортецю.
Син Гуго Капета Роберт II Благочестивий (972—1031), одружившись із Констанцією Арльською (третя дружина), амбітною жінкою, яка народила королю дев’ять дітей, значно збільшив його. Він прилаштував до стін потерни. На північному сході замку побудував Королівський Зал, у якому засідала Курія (Велика королівська рада (Curia regis), на заході — Королівську палату.conciergerie-6

conciergerie-5Людовик VI Товстий (1081/1078 — 1137) і його друг абат Сугерій з монастиря Сен-Дені робили все, щоб могутність церкви поставити на служіння монархії та приборкати васалів. Побоюючись сеньйорів, король укріпив стіни із західної сторони фортеці, зніс старовинний донжон і побудував потужну вежу 11,70 м у діаметрі зі стінами 3-метрової товщини, якій у XVI ст. дали ім’я «Монтгомері», і яка простояла до XVIII ст.Conciergerie18 Людовик VII Молодий (або Молодший) (1120—1180) збільшив королівські покої та звелів прибудувати до них молитовню, нижню каплицю, яка згодом стане каплицею Консьєржері.
Філіп II Август (1165—1223) — войовничий король став новатором у галузі військової архітектури; за допомогою цілої когорти інженерів, особисто спостерігаючи за ходом робіт, він забудував увесь королівський домен фортецями, захистивши їх вежами й донжоном. Палац у Сіте ставав центром влади. У 1187 р. Філіпп Август приймає у замку Річарда Левове Серце, в 1193 р. справляє весілля з Інгеборгою Данською, і в королівських грамотах уперше згадується про «консьєржа», який отримує платню за виконання «малого й середнього правосуддя» на палацовій території. Крім того, за свідченням літописця і лікаря Ригора (Rigord), Філіпп II наказав забрукувати смердючі болота навколо палацу, запах яких йому надто докучав.

Paris France Vacation 2009.Людовик IX Святий (1214—1270) уславився як доброчесний монарх, але не був позбавлений честолюбства. Він вирішив стати світочем Західно-християнського світу і в 1239 році придбав святі реліквії Страстей Господніх, виставив їх у палаці, спеціально побудувавши для них за рекордний термін (1242—1248) розкішний релікварій — каплицю Сент-Шапель. Він же розпорядився спорудити Скарбницю Хартії; галерею де Мерсьє, що з’єднала верхню каплицю палацу з королівськими покоями; «Залу на Водах», що служила для проведення церемоній. Поступово замки-фортеці втрачають оборонну роль і стають місцем проживання. Відтепер королівська обитель повинна відповідати вимогам комфорту і розкоші.Conciergerie22 У XIV ст., за Філіпа IV Красивого (1268—1314), фортеця перетворилася в найрозкішніший палац у Європі. Філіп доручив коад’юторові королівства Французького (головний управитель) Ангеррану де Мариньї (майбутньому в’язневі Консьєржері) будівництво палацу, новий вигляд якого став би відображенням королівського величі. Крім того перед коад’ютором стояло завдання зробити замок якомога просторішим, щоб у ньому помістилися адміністративні служби. Заради цього експропріювали багато будинків, що стояли побіля палацу. Було побудовано: Слідчу Палату, башту Цезаря, Срібну вежу, галерею для переходу в башту Бонбек, новий фортечний мур на півдні, Рахункову Палату навпроти Сент-Шапель. На місці Королівського Залу споруджено Великий Зал, набагато просторіший за перший. У ньому поставили величезний стіл з чорного мармуру, привезеного з Німеччини, стіни обшили дерев’яними панелями, а на кожній з опорних колон стояли створені Еврардом Орлеанським поліхромні статуї королів Франції.conciergerie-4

conserzheri_v_parizhe
Іоанн II Добрий (1319—1364) останнім доклав руку до середньовічного палацу: наказав надбудувати поверхи над галереєю де Мерсьє для челяді, вибудував будинок для кухонь, квадратну вежу (Годинна вежа), на якій його син Карл V Мудрий в 1370 р. наказав установити перші міські годинники.
У кінці XIV ст. завершилася історія королівського палацу. У 1358 р. відбулося народне повстання під керівництвом паризького прево Етьєна Марселя. Скориставшись відсутністю короля Іоанна II, взятого в полон англійцями, організував вбивство двох його радників, причому на очах у майбутнього короля Карла V. Ставши королем, Карл V залишив замок і острів Сіте та влаштував резиденцію в особняку Сен-Поль, а потім у Луврі.

Conciergerie20

Conciergerie21

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *