Усі п’ють чудові кавові напої. Але чи всі знають де і як ростуть кавові зерна? Виявляється, кава росте на деревах. Кавові дерева є трьох типів: ліберіка, робуста й арабіка. Зерна робусти та арабіки мають господарське значення і вживаються в їжу. Сорти ліберіки несмачні, тому їх застосовують мало, в основному як один із компонентів у кавових сумішах. Саме суміші утворюють більшу частину сучасного промислового виробництва кави, чисті сорти використовують рідко.
Є ще один підтип кави під назвою ексцелса. Але ці рослини зовсім не мають харчової цінності.
Останнім часом постійно створюютья різні кавові гібриди на основі всіх чотирьох типів дерев. Це робиться з метою підвищення врожайності, смтійкості до хвороб або задля продовження терміну плодоношення. Але, на жаль, за смаковими якостями нові сорти поступаються класичним – чистим робусті й арабіці, які як і раніше залишаються в ціні.
Арабіка – найвідоміший тип кавових зерен. Він становить майже 70% випитої кави у світі. Його плоди мають ніжний аромат і різноманітні смаки. Смак кави з арабіки солодкий і щільний. Однак арабіку важко вирощувати – вона примхлива і чутлива до хвороб і заморозків. Тому вона є і найдорожчим сортом кави. У рік одне дерево арабіки дає не більше 5 кг плодів, з яких виходить приблизно 1 кг готових зерен. Боби арабіки більші, довші й рівніші, ніж боби робусти. Крім того, в них менше кофеїну.
Основні характеристики кавових зерен робусти та арабіки
вміст кофеїну вміст хлогоренових кислот (забезпечує терпкий смак) вміст ароматичних масел
Арабіка 1-1,5% 6,5% 16-18%
Робуста 2-4% 10% 8-10%
Зерна робусти маленькі й округлі, відрізняються двома цятками по обидві сторони від серединної борозенки. Кава з плодів виду робуста має менший аромат і більшу міцність. Ці рослини прекрасно протистоять хворобам і комахам, а врожайність краща, ніж у арабіки. Але терпкий і в’язкий смак чистої робусти цінується нижче, ніж арабіки, тому цей сорт становить лише 30% виробленої у світі кави. Робусту використовують в основному в сумішах, яким надає міцності, або для виробництва розчинної кави, де значно пом’якшує її різкий смак. Іноді її додають у суміші до еспресо для отримання більш стійкої і щільнішої пінки.
Кавовим бізнесом займаються цілими сім’ями, з покоління в покоління передаючи секрети змішування, обсмажування і помолу зерен. Від співвідношення зерен і особливостей обсмаження залежать смак і аромат напою. Справжні кавові підприємці закуповують для своєї продукції найкращу каву з різних куточків світу. Зерна порівнюють з зернами попередніх врожаїв цієї ж місцевості, сортують за кольором, вагою та розміром, змішують у певній пропорції і визначають найкращу для певної суміші ступінь і швидкість обсмажування. Саме так виходить якісний продукт, який приносить задоволення любителям кави.
Отож, приємного кавування!