Красиві легенди “скам’янілих” ідолів Комі

У республіці Комі, на плато Мань-Пупа-Нер є дуже загадкове на перший погляд явище – сім кам’яних ідолів висотою понад 40-а метрів кожен. idoly_Komi8 Народи мансі, вогулів і комі пояснюють їх виникнення різними красивими легендами, але всі вони сходяться в одному: це скам’янілі велетні, які хотіли нашкодити місцевим племенам і землі, на якій вони жили.
Сім кам’яних стовпів здавна викликали страх і благоговіння у місцевих племен. Вони нагадують фігури скам’янілих людей, тому їм здавна поклонялися. Один камінь нагадує людину з піднятою рукою, інші схожі на жіночі фігури чи на мудрих старців. Людська фантазія здатна побачити найрізноманітніші образи в найпростіших речах, тому що вже говорити про 40-метрові брил, які височать над плоским плато!idoly_Komi1Основна легенда походження каменів полягає в тому, що колись семеро велетнів вирушили на землі вогулів, щоб убити місцевих жителів і зробити маленький апокаліпсис у місцевих масштабах. Але коли вони побачили священну гору Ялпінгнер, то від жаху скам’яніли.idoly_Komi2За іншою версією велетнів було шестеро, а фігура з піднятою рукою – це великий шаман вогулів, який урятував свій народ, піднявши руку і виголосивши страшне закляття. Велетні скам’яніли, але заклинання, мабуть, мало таку силу віддачі, що йшаман залишився навіки стояти навпроти них.
І ще одна легенда, найромантичніша, пов’язана з прекрасною дочкою вождя, яку ледь не всі хотіли взяти в дружини, навіть ведмідь-велетня зі своїми братами. Але як завжди з’явився хоробрий герой і всіх врятував, перетворивши лиходіїв у камені.idoly_Komi3На Мань-Пупа-Нер здавна дозволялося підніматися лише шаманам (для «підзарядки»). Неподалік є ще кілька святилищ вогулів, але кам’яні ідоли – найяскравіший і вражаючий зразок «святих» місць північних народів.Проте справжня причина походження цього природного явища дуже проста: кам’яні ідоли – це стовпи вивітрювання гірських порід. Уральський гірський хребет – один із найдавніших на планеті, і за мільйони років багато його частини просто вивітрилися і були вимиті дощами. Результат – останці, кам’яні стовпи, які колись були частиною повноцінних гір.idoly_Komi4Близько 200 млн років тому на місці кам’яних стовпів були високі гори. Минали тисячоліття. Дощ, сніг, вітер, мороз і спека поступово руйнували ці гори, і насамперед слабкі породи. Тверді серицитокварцитові сланці, з яких складені останці, руйнувалися менше і збереглися до наших днів, а м’які породи були зруйновані вивітрюванням і знесені водою і вітром у пониження рельєфу. У минулому місце релігійного поклоніння народу мансі. Мань-Пупа-нер мовою мансі означає “Мала гора ідолів”idoly_Komi6

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *