Амазахі (бербери) – народність, яка заселяла північ Африки

Основними жителями Марокко є не араби, як звикли вважати, а амазахі (грец. Бербери). Звідки племена цих світлошкірих, худорлявих високих чоловіків і витончених красивих жінок з’явилися в Африці, – досі не відомо. Але сталося це за багато сотень років до того, як ці землі завоювали араби і навіть до приходу фінікійців. Зараз багато амазахі асимілювалися з місцевим населенням арабської або африканської зовнішності, проте ще залишилося і чимало «чистих» представників.

Amazahi1 АМАЗАХІ (Барбери)
Бербери (від грец. Βάρβαροι, лат. Barbari; самоназва Амазії – господар, вільний, благородна людина) – загальна назва корінних жителів північної Африки від Єгипту на сході до Атлантичного океану на заході і від Судану на півдні до Середземного моря на півночі. Спілкуються берберськими мовами. За релігією – зараз в основному мусульмани-суніти, але зберегли цілу низку етнічних звичаїв. Назву «бербери», дали європейці за аналогією з варварами через незрозумілість їхньої мови.
Цілком імовірна спорідненість берберів з Гуанчами.

Amazahi2Амазахі стародавні єгиптяни називали «Машуеш» (одне з лівійських племен), Геродот – Максіес/Мазіес (про Лівію), також в античності жителів північних берберів називали Масіли в Нумідії (Алжир і Туніс) і Масасіли (захід Алжиру і Марокко). Приставка «мас, міс – маз, мез», яку застосовували до імен нумідійських царів (Массініса, наприклад), зустрічається до сих пір у прізвищах північноафриканців: Мазарі, Мазуні, Мазалі, Мзалі, Меса, Месіс тощо. Також, назва селища Amagaz (вимовляється як “а-Магесс”), східна Кавілья.

Amazahi3Серед численних берберських народів можна виокремити основні:
1. Амаціргі – проживають у північному Марокко, на крайній північно-західній береговій смузі материка (т.зв. Риф, від якого населення його, що славилося морськими розбоями, було відомо під назвою рифських піратів) і саму північну частину Атласа до провінції Телла.
(Відомі люди амазахського походження: Зідан Зінедін, Ізабель Аджані).

amazachi_Isabelle-Adjani-19812. Народ Шиллу в південному Марокко, займає частину великої рівнини вздовж Ум-ер-Ребіа і Тензіфт.
3. Кабіли – народ в Алжирі (з кабілів найвідоміший Зінедін Зідан).

Amazahi_zidan14. Шауйя – народ в Алжирі, населяє Орес. Головне місто – Батна.

Amazahi5 5. Туареги – бербери Сахари, що населяють пустелі, живуть, розділені величезними просторами.
Більшість берберів нині живе в горах. Берберських сіл безліч. Будинки зі складеного червоного місцевого каменю або мазанки з такого ж кольору глини розташовані в зелені річкових долин у схилів гір.Amazahi4

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *