Поляки з українцями відбудують обсерваторію на горі Піп Іван

Варшавський університет та Прикарпатський національний університет ім. В. Стефаника хочуть відбудувати високогірну обсерваторію в українських Карпатах.
Про це повідомляє «Польське радіо».
У 1938 році на вершині Піп Іван була зведена найвище розташована споруда в Україні – астрономічна та метереологічна обсерваторія. Однак, після війни та втрати тих теренів Польщею, об’єкт серйозно постраждав, а місцеві мешканці розтягли з нього усе, що мало якусь цінність.
Ректор Прикарпатського університету в Івано-Франківську професор Ігор Цепенда сподівається, що вже у 2018 році обсерваторію вдасться відбудувати. «70 років простою без даху і складні погодні умови призвели до того, що консерваційні роботи розтягнулися у часі. Тепер ми виходимо на новий етап, що завершує консерваційні роботи та фактично дає старт конкретній відбудові», – сказав професор Ігор Цепенда.
Точної дати відкриття астрономічного об’єкта не називає і директор Центру східноєвропейських досліджень Варшавського університету Ян Маліцький. Однак, він вважає, що на Попі Івані вже цього року роботу розпочнуть також гірські рятувальники. Там буде обладнаний постійний пункт гірської рятувально-пошукової служби України та польсько-української школи гірських рятувальників.observatoria_pip_ivan_2 «Ми відновимо обсерваторію, але радше у постійній формі об’єкта спостереження за небом та проведення там студентських астрономічних практик», – сказав Ян Маліцький. Піп Іван стане місцем роботи для молодих науковців, котрі займаються, зокрема геологією, охороною довкілля, гірською ботанікою та сейсмологією.
На горі буде створений також академічний гірський притулок, що стане символічним місцем гірських походів для студентів з Польщі та України.
Астрономічно-метереологічна обсерваторія ім. Юзефа Пілсудського, нині відома під назвою «Білий слон», була зведена в 1938 році. Будівля в момент її здачі в експлуатацію була однією із найсучасніших високогірних обсерваторій в Європі.

Читайте більше тут: Найвисокогірніша будівля України, у якій жили й працювали люди

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *