Ближче до неба або найбільші вершини світу (восьмитисячники)

«Лучше гор могут быть только горы» свого часу сказав відомий російський актор Володимир Висоцький. З таким твердженням важко не погодитися – від запаморочливого видовища неймовірно високих вершин, що підпирають небо, просто захоплює дух. А від думки, що на цю висоту можна ще й піднятися і зовсім можна втратити голову!

На нашій планеті таких гір, висотою більше 8000 метрів, налічується усього чотирнадцять. Багато це чи мало? Якщо оцінювати це з погляду наявності найкрасивіших куточків світу, предмета гордості своєї країни – то це не так вже й багато.
А от якщо подумати з позиції альпініста, завоювання «Корони Землі», тобто підкорення всіх 14 восьмитисячників, потребують неймовірно багато зусиль, часу та енергії. Не дивно, що до середини 2012 року це вдалося тільки 30 екстремалам – усього трьом жінкам і 27 чоловікам.
Примітно, що всі гори висотою понад 8 км знаходяться в Центральній Азії. Особливо славляться своїми вершинами Гімалаї, є свої рекордсмени в Непалі, Кашмірі та Індії. Куди там найвищій горі Європи Ельбрусу з її висотою в 5642 м або найбільшый точцы Північної Америки – гори Мак-Кінлі на Алясці висотою 6194 м – до таких приголомшливих вершин, якими славиться Непал!
Буквально кожна з гір-восьмитисячників заслуговує особливої ​​уваги, вони мають свої історію, традиції, легенди, особливості.

1. Джомолунгма (Непал, КНР).
Джомолунгма, Еверест, Сагарматха – все це назви найвищої гори нашої планети, що піднімається на запаморочливі і неймовірні 8848 м. Знаходиться в Гімалаях, є частиною хребта Махалангур-Химал. Еверест має приголомшливий вигляд, утворюючи майже ідеальну тригранну піраміду. dzhomolungmaОднак, південний схил набагато крутіший від північного, так що підкорити його складніше. Перше сходження людини на Джомолунгму датується 1953 роком. Ця гора, як рекордсмен планети, користується особливою популярністю серед альпіністів, але підкорити її вершину, де дмуть вітри зі швидкістю 55 метрів за секунду, а температура опускається нижче 60 градусів, вдається далеко не кожному. Загалом під час сходжень на Джомолунгму загинуло 210 осіб, що є своєрідним сумним рекордом.

2. Чогорі (Пакистан, КНР).
Чогорі, Годуін-Остен, Дапсанг – назви другої за висотою вершини планети Земля, яка здіймається на 8614 м. Причому, це не тільки найпівнічніший восьмитисячник світу, а й один із найбільш мальовничих. chogoriЙого практично ідеальний конус, що підноситься над Кашміром, належить до гірської системи Каракорум. При погляді на Чогорі здається, що зійти на нього практично нереально – настільки круті його схили! Але, незважаючи на це, в 1954 році італійській експедиції вдалося підкорити Чогорі. А в 2007 році росіяни піднялися на вершину, обравши для сходження найскладніший західний схил, який до цього вважався нездоланним.

3. Канченджанга (Непал, Індія).
Ця вершина – головний пік однойменного гірського хребта висотою 8585 метрів. Знаходиться в Гімалаях, якраз на кордоні Індії та Непалу. kangchenjungaКанченджанга має доволі таки незвичний вигляд, тому що складається з п’яти засніжених вершин, кожна з яких по-своєму красива. Скорилася ця гора пізніше за Джомолунгму – в 1955 році, причому успіху передували кілька невдалих експедицій. В цілому, при спробах підкорити третій восьмитисячник планети загинули 40 людей.

4. Лхоцзе (Непал, КНР).
Четверта за висотою гора світу (8516 метрів) знаходиться на кордоні Китаю і Непалу. Ця гора має три вершини і всі вони піднімаються на висоту понад 8 тис. м. lhotseВід Евересту Лхоцзе відокремлюють усього три кілометри. Людині вона скорилася в 1956 році, причому по найкрутішій Південній стіні Лхоцзе тільки в 1990 році змогла піднятися російська експедиція. І ця команда до сьогодні залишається єдиною, кому підкорилася ця частина четвертого восьмитисячника планети Земля.

5. Макалу (Непал, КНР).
Макалу або Чорний велетень є п’ятою за висотою горою світу (8485 метрів). Як і переважна більшість запаморочливих вершин знаходиться в Гімалаях, на кордоні Китаю і Непалу, входить у той самий гірський хребет, що й Еверест. МакалуЦя гора по праву вважається найважчою для альпіністів, оскільки вона має неймовірно круті схили. Згідно зі статистикою, лише 30% експедицій, що відправляються підкорювати Макалу, домагаються успіху, а всього в ході спроб її підкорення загинули 26 людей.

6. Чо-Ойю (Непал, КНР).
Цей восьмитисячник також розташований на найвищому хребті планети – Махалангур-Химал. Висота Чо-Ойю – рівно 8201 метр. Перша людина піднялася на цю вершину в 1954 році. cho oyu 2Цей засніжений гірський пік вважається досить простим для сходжень, оскільки поруч проходить торгова стежка, прокладена шерпами, корінною народністю Східного Непалу. Але, незважаючи на це, підкорення Чо-Ойю коштувало життя 39 альпіністам.

7. Дхаулагірі (Непал).
Ще один непальський восьмитисячник висотою 8167 метрів. Назва Дхаулагірі перекладається як «біла гора», що повністю виправдовується її зовнішнім виглядом – скеля, як і належить таким високим вершинам, уся покрита снігом і льодовиками. dhaulagiriПерші вісім експедицій не зуміли підкорити цю гору. Тільки в 1960 році спільна команда Швейцарії та Австрії зуміла дістатися до вершини Дхаулагірі. До речі, в ході сходжень на цей восьмитисячник загинуло чимало досвідчених альпіністів – 58 осіб.

8. Манаслу (Непал).
Висота цієї вершини – 8156 метрів, що робить її восьмим восьмитисячником планети. Знаходиться теж у Непалі, але на хребті Мансірі-Гімал. Якщо ви захочете полоскотати собі нерви, можете відправитися в manasluНаціональний парк Манаслу, щоб пройтися чотирнадцятиденним маршрутом «Трек навколо Манаслу». Зможете оцінити всі краси даної місцевості. При цьому варто пам’ятати, що кількість жертв Манаслу налічує 53 людини.

9. Нанга Парбат (Пакистан).
Дев’ятий восьмитисячник висотою 8125 метрів. Цю вершину ще називають Діамір, що означає «Гора Богів». Знаходиться в Гімалаях, на території Пакистану. Нанга ПарбатДо 1953 року було зроблено шість спроб підкорити Нанга Парбат, але тільки Герман Буль, причому поодинці, зумів досягти цієї вершини. Примітно, що за рівнем смертності з урахуванням кількості експедицій Нанг Парбат займає третє місце після Евересту і Чогорі.

10. Аннапурна (Непал).
Дуже незвичайний восьмитисячник висотою 8091 метр. Він був підкорений людиною ще в 1950 році, тобто першим із найвищих гір на Землі. АннапурнаАннапурна має дев’ять вершин, причому одна з них – Мачапучаре – залишається недоторканою досі – сходження на неї заборонені, так як серед місцевого населення гора вважається будинком Бога Шиви. Аннапурна залишається однією із найнебезпечніших, але цікавих восьмитисячників.

11. Гашербрум I (Пакистан, КНР).
Ця гірська вершина розташована в Каракорумі, на території Пакистану. Її висота 8080 метрів і підкорити цю вершину вдалося тільки в 1958 році членам американської експедиції. gasherbrumОбрисами Гашербрум І схожий на традиційний конус, більш пологий, ніж Чогорі. Можливо, завдяки цьому за кількістю жертв – «всього» 25 чоловік – ця гора значно поступається Евересту і займає в цьому списку тільки восьме місце.

12. Броуд-Пік (Пакистан, КНР).
Ще одна вершина Каракоруму заввишки понад вісім тисяч – 8051 метрів. Знаходиться всього лише за вісім кілометрів від Чогорі, так що не могла не привернути увагу альпіністів. broad-peakТим більше, що її схили дуже мальовничі. Першими підкорили цю гору австрійці в 1957 році. 2013 ознаменувався двома великими катастрофами – у період з березня по квітень тут загинули дві експедиції – польська та іранська. Хоча за загальною кількістю жертв – 19 осіб – Броуд-Пік значно поступається лідерам.

13. Гашербрум II (Пакистан, КНР).
Як і його тезко під номером один, Гашербрум II знаходиться в гірській системі Каракорум. Висота цієї гори – 8035 метрів. gasherbrum2Цей восьмитисячник не користується настільки високою популярністю, як інші вершини, вперше був підкорений у 1956 році австрійськими альпіністами. На висоті 5800 метрів знаходиться табір, звідки в 2001 році казахстанський альпініст Денис Урубко зумів усього за сім з половиною годин дістатися до вершини.

14. Шиша-Пангма (КНР).
Останній із чотирнадцяти восьмитисячників висотою 8027 метрів. Але це не означає, що Шиша-Пангма не заслуговує уваги альпіністів і не відрізняється мальовничими схилами. Дуже цікаво, що найнижчий восьмитисячник було підкорено останнім – у 1964 році. Шиша-ПангмаАле пов’язано це не з його складністю, адже Шиша-Пангма вважається одним із найпростіших серед восьмитисячників, а з тим, що знаходиться він на території закритого Тибетського автономного району КНР. Через це право на підкорення цієї вершини мали лише китайські альпіністи.

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *