Країна, яку ми втрачаємо: унікальні пам’ятки, які незабаром можуть зникнути

Пам’ятки, про які йтиметься в цій статті, пережили кілька епох, але вже дуже скоро можуть залишитися лише спогадом на листівках. Унікальна історична та культурна спадщина України у вигляді монастирів, палаців і оборонного форту може безслідно піти у небуття внаслідок відсутності фінансування на реставраційні роботи та елементарної уваги з боку чиновників. Разом з ними розчиняються в повітрі прекрасні можливості для розвитку внутрішнього туризму.
Яку Україну ми втрачаємо разом із цими неперевершеними зразками архітектури?
Садиба Терещенка
Маєток було побудовано в 1851 році власником селища Червоне – графом Адольфом Грохольським. Пізніше комплекс добудував і облагородив власник фабрики – Микола Терещенко. На той час пам’ятку вважали чи не найкращим прикладом неоготичної архітектури.Chervonoye (5) Після 1917 року комплекс виконував роль притулку, ПТУ і монастир. Нині ж будівля стоїть у руїнах: обидва ганки завалилися і вже пішов процес руйнування пам’ятки природою. Незважаючи на те, що в уцілілих кімнатах і досі живуть черниці, садиба продовжує руйнуватися, адже реставрацією і зміцненням стін ніхто не займається.

Знаходиться в смт. Червоне, Андрушівський р-н, Житомирська обл.
Червоноградський замок
Червоноград – це назва зниклого міста на території сучасної Тернопільської області. Немов привид, на зеленому пагорбі стоїть напівзруйнований замок XVII століття.Chervonograd_zamok Під час Першої світової війни палац зазнав значних руйнувань і його більше не відбудовували. До наших днів збереглися лише дві пошкоджені вежі, а в квітні 2013 року половина однієї з веж посипалася.

Знаходиться в с. Нирків, Заліщицький р-н, Тернопільська обл.
Садиба Шарівка
Барон Леопольд Кеніг побудував Шарівський замок для своєї дружини. У маєтку вельможі було три великих зали і 26 кімнат, а також небувала на ті часи розкіш – підлога з підігрівом. Стіни садиби були розписані сусальним золотом кращими майстрами з Європи. Але коли до влади прийшли більшовики, замок віддали під туберкульозний диспансер, а всі коштовності розікрали.
Зараз будівля, в якому періодично проводяться екскурсії, знаходиться в аварійному стані: протікає покрівля і падає шпаклівка. На реконструкцію, за підрахунками фахівців, потрібно кілька мільйонів гривень, які обласний бюджет поки що не може виділити. Садиба так і продовжує руйнується.

Знаходиться в смт. Шарівка, Богодухівський р-н, Харківської обл.
Тараканівський форт
В шестистах метрах від траси Київ-Чоп, між рівним та Львовом розташоване унікальне військове споруда – Тараканівський форт. Його побудували в XIX столітті для захисту залізничної лінії Львів – Київ. Тараканівський форт являв собою не просто фортеця, тут розташовувався цілий містечко на 800 чоловік зі своєю пекарнею, лазаретом, телеграфом та складськими приміщеннями. Коли будівництво закінчилося, виявилося, що форт перестав відповідати сучасним вимогам.
Зараз форт знаходиться в аварійному стані, і офіційно закритий, але шукачі пригод все одно частенько навідуються сюди.

Знаходиться неподалік від с. Тарганів, Дубенський р-н, Рівненська обл.
Палац Сангушків
Раніше тут влаштовувалися бали, а тепер палацовий комплекс XVIII століття пустинно стоїть в центрі Ізяслава, лише віддалено нагадуючи про колишньої розкоші.
Незважаючи на те, що маєток князів Сангушків занесено в Державний реєстр національного культурного надбання (пам’ятки містобудування і архітектури), будівля безповоротно руйнується, а також систематично піддається нападам вандалів.

Знаходиться в р. Ізяслав, Хмельницька обл.
Костел Святого Марка
Будівля в стилі бароко було побудовано у 1688-1693 роках за проектом архітектора Войцеха Ленартовича. Костел носить назву Святого Марка на честь покровителя села Варяж.
Об’єкт архітектурної спадщини України зараз знаходиться у вкрай занедбаному стані. Він погано захищений від природних опадів і буквально валиться на очах, хоча стіни будівлі костелу досі зберігають унікальні зразки церковного розпису.0_a498c_38d357f5_XL Знаходиться в с. Варяж, Сокальський р-н, Львівської обл.
Замок Гербурта на Сліпій горі
Добромильський замок або замок Гербуртів знаходиться на Сліпій горі. Перші згадки про фортецю відносяться до 1450-м рокам. Правда тоді споруда була ще дерев’яною. Більша частина замку зруйнована, а внутрішній двір заріс чагарником.
Повністю відновити комплекс не представляється можливим через відсутність фінансування, але навіть профілактичні роботи для збереження історичного об’єкта ведуться не часто. Це з часом неминуче призведе до повного знищення пам’ятки.

Знаходиться неподалік від м. Добромиль, Старосамбірський р-н, Львівська обл.
Монастир Різдва Богородиці
Монастир Різдва Богородиці був заснований в XVI столітті на місці храму. Взявся за зведення монастиря місцевий багатій Петро Загуровский в подяку за зцілення від численних недуг.
Найбільш масштабні руйнування спіткали замок в 1940-х роках під час зіткнень воїнів УПА з німецькими нацистами. В наші дні тут неодноразово проводили реконструкції військових баталій на тлі святилища, перетвореного на руїни.zagur_monastyr Знаходиться в с. Новий Загорів, Локачинський р-н, Волинська обл.

За матеріалами rbc.ua

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *