Топ-10 Соборів Санкт-Петербурга

Місто Санкт-Петербург тричі змінювало свою назву. В час революції і за радянської епохи він був Петроградом і Ленінградом, а з 1991 року знову став Санкт-Петербургом. Городяни звуть його просто – Пітером. І хоча є історичні дані, що місто хотіли назвати на честь апостола Петра, все-таки його назву пов’язують з ім’ям царя Петра І, який брав безпосередню участь у будівництві міста.

Пітер порівняно молодий. Тут не знайдеш доісторичних і середньовічних старожитностей, але все найкраще петровських і наступних часів представлено в усій красі. Особливо це стосується архітектури, адже тут трудилися по-справжньому геніальні архітектори.
mist_sankt_peterburgНеможливо не відвідати вулицю Россі, Невський проспект, Зимовий палац і Петергоф. Петербург – це місто музей. Уся його історична частина занесена в список ЮНЕСКО. Головна артерія – Нева, оживляє місто, перетворюючи його в північну Венецію. Тут не менше каналів, ніж у прославленому місті, але точно більше мостів. Наприклад, із Троїцького мосту видно ще сім, а з Кашина – дев’ять. Їх проектували найталановитіші інженери.
Петербург – місто з особливою енергетикою й особливим духовним устремлінням. Багато соборів Петербурга – це пам’ятники бойової слави Росії. Вони зберігають спогади про живих і мертвих героїв, закликають пам’ятати свою історію, поважати свої коріння. А головне – не забувати і любити Бога.

1. Казанський собор
Казанський собор – це собор-пам’ятник військової слави Росії. Тут похований М.І. Кутузов, зберігаються прапори розгромленої французької армії. Головна святиня храму – казанська ікона Божої Матері.
sobor_kasansky_sankt_peterburgПеред нею молилися російські солдати і сам Кутузов під час Вітчизняної війни 1812г. На площі перед собором стоять пам’ятники Кутузову і Барклая де Толі. Завдяки архітектурному рішенню Вороніхіна, собор немов розкриває обійми. Напівкругла колонада налічує 96 мармурових колон.

2. Ісаакіївський собор
Один із символів Петербурга – Ісаакіївський собор, одночасно дивує і захоплює. Монолітні колони, величезний купол, статуї 12 апостолів і скульптури на фронтоні, безліч барельєфів говорять про те, що в будівництво вклало душу безліч людей. Скромну церковцю, в якій вінчався Петро І, перебудовували і прикрашали всі російські монархи.

sobor_isaakievskij_sankt_peterburg Остання версія архітектора Монферанна в стилі класицизму радує городян донині. Усередині собор оброблений малахітом, позолоченій бронзою, лазуритом, майстерно викладеної мозаїкою. Тут трудилися такі живописці як Брюллов, Бруні, Рісс. В одному з вікон майже 30м вітраж, який зображає Воскреслого Христа. В 1922р багатство храму було вилучено на потреби бідних. Більшовики навантажили 2т срібла і майже 50кг золота. Сьогодні можна забратися на купол собору і насолоджуватися чудовими видами Петербурга.

3. Володимирський собор
Володимирський собор – пам’ятка архітектури барочного стилю. Сама церква була задумана архітектором Трезини, але будівництво затяглося, і в різні роки над її зведенням трудилися Кварнегі, Мельников, Руска, Гольма. Церква має п’ять куполів, окремо варто дзвіниця.

sobor_vladimirskij_sankt_peterburgГоловна святиня храму – ікона 18 століття Володимирської Божої Матері. Цю церкву любив відвідувати Достоєвський, тут відспівували няню Пушкіна. За радянських часів храм був закритий, і заробив тільки в 90г. В 2000р. він отримав статус собору.

4. Петропавлівський собор
Петропавлівська церква будувалася 19 років. Її пестував Петро І, Катерина ІІ, Петро ІІ, імператриця Анна. Петропавлівський собор входить в архітектурний ансамбль Петропавлівської фортеці, і є найвищою будівлею Петербурга. Почасти це через 40м шпиля, який прикрашає багатоярусну дзвіницю. На самій його верхівці прикріплений золочений триметровий ангел-флюгер. sobor_petropavlovskij_sankt_peterburgКажуть, що на нього пішло 8 кг золота. А покрівельнику, який одного разу врятував ангела після бурі, відрізав його на місце, цар дозволив пити безкоштовно в будь-якому закладі до кінця життя. Петропавлівська церква – храм-мавзолей. Тут похована вся династія Романових за малим винятком. Крім відспівувань і поминальних служб в храмі не проводилося інших обрядів. У Петропавлівській церкві цікаво подивитися на унікальний музичний інструмент – карильон. Його клавіатура пов’язана з 51 дзвоном. Відвідання відкрито для туристів.

5. Собор Воскресіння Христового на Крові
Храм Воскресіння Христового (Спас на Крові) було вирішено побудувати після замаху на царя Олександра ІІ. Камені, на які впав смертельно поранений цар, вважаються однією з реліквій собору. На реалізацію проекту пішло 24 роки. Дев’ятиглавий храм є пам’яткою мозаїчного мистецтва.sobor_na_krovy_sankt_peterburg У зовнішньому оздобленні собору простежуються мотиви московських церков, форми давньоруського зодчества. Вперше мозаїчна техніка була застосована для зовнішніх робіт, а кілька куполів були покриті декоративною емаллю. Внутрішнє оформлення храму багато й незвичайно тим, що майже всі простір покривають мозаїчні картини з Євангеліє, вправні візерунки. Мозаїчні композиції створювалися майстрами гранувальних фабрик за ескізами Васнецова, Бєляєва, Харламова та ін. В храмі стоять колони з фіолетової яшми і хрест з топазу, а при декоруванні іконостасу, стелі, підлоги були використані напівкоштовні камені.

6. Нікольський морський собор.
Микільська церква – пам’ятка барочного стилю. Повністю вона називається Ніколо-Богоявленської і складається з двох церков – нижньої – в ім’я Миколи Чудотворця, і верхньої – в ім’я Богоявлення. Храм був задуманий як головний пам’ятник і святиня військово-морського флоту Росії. sobor_nikolskij-morskoj_sankt_peterburg Катерина ІІ подарувала церкви 10 ікон на честь перемоги рідного флоту над турками і шведами. Поруч з храмом встановлений пам’ятник загиблим при Цусіма, меморіальні дошки на честь загиблих моряків під час японської війни, і дошки, що відносяться до сучасних подій: морякам «Комсомольця» і «Курська». Навколо розбитий чудовий парк. Храм двоповерховий, має п’ять золотих куполів. Трохи осторонь – дзвіниця, яку прикрашає високий шпиль. Храм чудово поєднує золоті і небесні (або морські) кольору в обробці. Здавна тут проводились поминальні та переможні служби, присвячені російському флоту.

7. Троїце-Ізмайловський собор
Монументальний білосніжний храм був побудований на честь Ізмайловського полку російської армії. П’ять синіх куполів із золотими зірками і хрестами помітні на 20 км відстані. Із західного боку можна побачити скульптури ангелів, відлитих із бронзи. sobor_troice_ismajlovskij_sankt_peterburg За переказами колір куполів відповідав кольору мундирів Ізмайловського полку. Внутрішнє оздоблення храму відрізняється майстерними розписами, прикрашене коринфськими колонами. На стінах висіли турецькі прапори на знак того, що перемогу у війні дарували Бог. В 2005р. перед храмом відновлена ​​колона Слави, складена з трофейних турецьких гармат.

8. Смольний собор
Біло-блакитний п’ятибанний собор став п’ятиглавим за наполяганням Єлизавети ІІ. Спочатку Растреллі задумував його з одним куполом. В принципі, до собору і відноситься тільки один купол – інші чотири належать дзвіниці.

sobor_smolnyi_sankt_peterburgСобор входить до складу архітектурного ансамблю Смольного монастиря. Наприкінці 18 в. Катериною ІІ був побудований перший в Росії жіночий інститут шляхетних дівчат. А в революцію тут розташовувався штаб більшовиків. В наші дні тут часто звучить класична музика. Храм має статус концертного залу.

9. Спасо-Преображенський собор
Спасо-Преображенський собор ніколи не припиняв своєї релігійної служби, і залишався діючим навіть у радянські часи. В наші дні тут можна послухати виступ солістів Академічній капели. sobor_spaso_preobraz_sankt_peterburgГоловна святиня храму – це ікона «Всіх скорботних Радосте» і образ Спаса Нерукотворного. До революції в храмі зберігалися трофеї російсько-турецької війни, які нині зберігаються в Ермітажі. На своєму віку храм пережив сильний пожежа, і архітектор, який відбудовував його заново, отримав від царя діамантовий перстень за роботу. Під час війни в підвалі церкви діяло бомбосховище.

10. Андріївський собор
Діючий православний собор розташований на Василівському острові в Санкт-Петербурзі. Ця церква стала місцем проведення радісних і урочистих служб, які відвідували члени царської сім’ї та знаменитості того часу. Цю церкву вважали своєю кавалери ордена Андрія Первозванного. sobor_andryivsky_sankt_peterburgПізніше навіть було встановлено барельєф із зображенням ордена. Не дивлячись на таку любов багатьох людей, церква завжди ставила своїм головним завданням турботу про бідних. З визначних пам’яток храму виділяються 17 метровий різьблений триярусний іконостас, срібне одягання в вівтарі.

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *