Японці навчилися розщеплювати пластикові відходи

До недавна не було виявлено жодного виду грибів чи бактерій, які могли “їсти” ПЕТ, проте японські вчені знайшли Ideonella sakaiensis.
Японці відкрили новий штам бактерій, які здатні за допомогою вироблених ними ж ферментів розщеплювати поліетилентерефталат (ПЕТ) – один із найчастіше використовуваних видів пластику. ПЕТ застосовується у виробництві ємностей різного виду і призначення, насамперед пляшок, харчових контейнерів і плівок, пише з посиланням на дослідження групи фахівців із японського університету Кейо Hi-News.
ПЕТ має високу стійкість до біодеградації: накопичуючись в екосистемах по всьому світу, особливо в океанах, пластик забруднює природне місце існування багатьох тварин. Дотепер не було виявлено жодного виду грибів чи бактерій, які б змогли розщеплювати ПЕТ.
Проаналізувавши 250 зразків ґрунту на прилеглій території заводу з переробки пластикових пляшок із ПЕТ, учені виявили, що з усіх бактерій, що живуть у цих умовах, лише один штам здатний повністю руйнувати тонку плівку з ПЕТ протягом шести тижнів при температурі 30 °C. Учені наголошують, що дія його ферментів унікальна в тваринному світі, а значить, такий вид мікроорганізму міг сформуватися недавно зважаючи на швидке пристосування до змін навколишнього середовища. Мікроорганізм отримав назву Ideonella sakaiensis 201-Ф6.
Під впливом двох ферментів, названих ученими ПЕТаза і МЕТаза, полімер розщеплюється спочатку до низькомолекулярної речовини – мономера, а потім до терефталевої кислоти і двоатомного спирту – етиленгліколю.
Експерти досліджують можливість застосування нового штаму бактерій для практичного використання в майбутньому. Наразіс вони шукають відповіді на питання, чим саме можна вплинути на фермент для збільшення його ефективності.

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *