Найбільші мости Києва

Здавна говорили: “Не кожен птах долетить до середини Дніпра” … Ще в давнину переправа через Дніпро була дуже складною і ризикованою справою. Мости, які зводили на Дніпрі в старовину, стояли зовсім недовго: щовесни їх руйнував лід.

Уцілілі дерев’яні фрагменти кияни розтягували по домівках для господарських потреб. До балок і дощок придивлялися завчасно. Через кілька тижнів будували новий міст, і все повторювалося.
У наш час у Києві через Дніпро збудовано сім великих мостів, а також кілька невеликих, побудованих над притоками Дніпра.
darnytsky_mistОдин із найвідоміших мостів Києва – старий Дарницький залізничний міст. Дарницький міст важається основним залізничним мостом, що зв’язує правий і лівий береги Києва. За його допомогою здійснюється регулярне залізничне сполучення у східному напрямку (Харків, Донецьк, Москва тощо). Також через нього здійснюється транзитне сполучення багатьох міжнародних поїздів. Знаходиться в районі між Видубичами (правий берег) і ж/м «Березняки» (лівий берег).

Історія будівництва Дарницького моста була досить цікавою. У 1867 році 32-річному інженеру-капітану Аманду Струве – увійшов в історію Києва завдяки певним заслугам у технічному оснащенні нашого міста та налагодженню тут трамвайного сполучення – доручили проектування та керівництво зведенням залізничного моста через Дніпро в Києві. Мала відбутися грандіозна будова. На жодній залізниці Європи не було такого довгого, більш ніж кілометрового мосту.

Здавалося б, слід було для спокою використовувати звичну, добре перевірену технологію з відгородженням і осушенням ділянок річки для виїмки грунту під бики – опори моста. Але, незважаючи на молодість (або завдяки їй), Струве вчинив навпаки. Вперше для такої великої споруди було застосовано так званий кесонний спосіб зведення опор. При цій технології роботи ведуться з використанням порожніх металевих камер – кесонів. На верхній площині кесона, що виступає над поверхнею річки, споруджується мостова опора, а тим часом під водою, усередині кесона, робочі вибирають донний грунт, і камера поступово занурюється у дно річки. Коли вона йде в грунт повністю, її закладають каменем і перетворюють на готовий фундамент під опорою, яка до цього часу вже зведена. Повідомлення з робітниками в кесоні здійснюється через спеціальні шлюзи. Ризиковане нововведення обіцяло чималу економію часу і коштів – не потрібно було разгороджувати повноводне і бурхливе Дніпро.
Першу опору моста споруджували дуже обережно і витратили на це три місяці, а потім справа налагодилося, і на кожен бик у будівельників йшло всього по 25-35 днів. З металевими конструкціями теж не було затримки: їх виготовляли в Коломиї, на власному заводі Струве. Будівництво, що обійшлося казні в 3,2 мільйона, завершилося блискучим успіхом. У лютому 1870 р. проводилися випробування моста за допомогою зчеплених важких паровозів, які то нерухомо стояли на кожному з прольотів, то на великій швидкості проїздили через міст. Випробування показали, що спорудження з великим запасом вписується в міцнісні нормативи. Могутній міст із його гратчастими розкосами, пофарбованими в білий колір, став однією з визначних пам’яток міста. Був він, правда, одноколійним і з часом напевно зажадав би модернізації. Міст був підірваний білополяками в 1920 році. У 1921 році міст було відновлено. Але … все ж розділив сумну долю мостів ім. Євгенії Бош і Русанівського. Новий міст проіснував недовго: його було підірвано в 1941 році радянськими військами під час відступу з Києва. Поруч з руїнами мосту в 1943-49 роках було побудовано новий Дарницький залізничний міст.
Поруч із Дарницьким залізничним мостом зараз будують новий Дарницький залізнично-автомобільний міст. Основні параметри: довжина – 1100 м з двома залізничними коліями та шістьма смугами для руху автотранспорту. Довжина майбутнього мостового переходу від станції «Київ-Московський» до станції «Дарниця» – 6 км. Будівельна довжина залізничних колій – 35 км, автомобільних підходів – 4,5 км.
Початок будівництва: квітень 2004 року. Відповідно до директивними документами залізничний міст мав би бути побудований ще в 2006 році. Однак будівництво з самого початку було пов’язане з безліччю проблем і скандалів. Через деякий час після початку будівництва на його несучих опорах були виявлені тріщини глибиною до метра. Вартість проведення заходів з усунення тріщин оцінили в 1,107 млн грн.
Безпосередню участь у проектуванні та будівництві моста брав академік Євген Оскарович Патон, ім’ям якого назвали цю споруду. Міст Патона цікавий тим, що є одним із найбільших мостів Європи, що складається з 26 прольотів. Довжина моста 1543 м, ширина між бордюрами 21 м, ширина тротуарів по 3 м.
Міст довго був єдиним автодорожним переходом через Дніпро і піддавався величезним навантаженням. За проектом потужність моста була закладена 10 тис. автомобілів за добу. Після перевірки в 1976 році було встановлено, що запас міцності моста – просто колосальний. Зараз міст витримує навантаження до 70 тис. автомобілів на добу. Євген Оскарович Патон, на жаль, не дожив кілька місяців до офіційного відкриття моста. Відкриття відбулося 5 листопада 1953 (як звично до річниці Жовтневої революції)mist_patonaЄ думка, що вперше при будівництві мостів, головні балки моста Патона були виготовлені та змонтовані за допомогою електрозварювання і що до спорудження цього мосту при будівництві і монтажі використовувалися заклепки. Однак, це не так. Уперше використав зварювання Stefan Bry у 1929 році (Польща). Але те, що на момент будівництва (1953 рік) міст Патона був найдовший у світі зварної конструкцією – безперечно.
Як було заведено в Радянському Союзі, Міст Метро було відкрито 5 листопада 1965 (до чергової річниці революції). Двоярусна споруда для руху метропоїздів (верхній ярус, посередині) та автотранспорту (нижній, з боків). Міст Метро – перша в світі за розмірами прогонів аркова споруда на сухих стиках. Консолі складено з окремих залізобетонних блоків, з’єднаних металевими болтами. Проліт між опорами – 60 м. Довжина – 700 м. На фото міст Метро, Київські пробки і туман.mist_metro Міст Метро дуже масивний, але виглядає досить витончено і романтично, особливо ввечері при підсвічуванні.
Ця споруда справді унікальна – його загальна довжина близько 6 км. Цей міст з’єднав береги річок – Дніпра і Десенки. У зв’язку з тим, що міст є головною аретірією – з’єднує мікрорайон Троєщина з правим берегом – у народі його часто називають «дорогою життя».
Московський міст вантовий. Інакше й бути не могло, коли річфлот запросив прольоти довжиною 260-300 метрів. Відкрито міст було в 1976 році. Його висота над рівнем води – 13 метрів, по 6-ти смугах міст у змозі пропустити 65 тис. автомобілів на добу. Складається з трьох частин: вантового мосту через Дніпро довжиною 816 м, моста через р. Десенка (довжина 732 м) і шляхопроводу над Набережною Славутича (Оболонь) довжиною 55 м.mist_moskovskyУ 2005 році на мосту за рахунок ущільнення смуг було додано ще одну реверсивну смугу руху. Це призвело до значного зростання аварійноопасості моста. 24 грудня 2007 р. реверсивну смугу було прибрано, встановлено відбійник на її місці, і за рахунок подальшого ущільнення смуг нанесено розмітку для чотирьохсмугового руху в кожну сторону.
У Московського моста – два молодших рідних брата (дітища київських мостобудівників) – міст у Ризі і міст у Братиславі.
Південний мостовий перехід через Дніпро – наймолодший у Києві. Він поєднує на одному рівні лінію метрополітену та автомобільний рух. Будівельні роботи зі зведення моста були закінчені в 1990 році. Рух поїздів метро було відкрито в 1992 році. Довжина моста 1265 метрів. Проліт для річкового транспорту складає 271 метр. Міст вантовий, має 2 автомобільних проїзди в 3 ряди кожен шириною по 3,75 метра.
Будівництво моста було розпочато в 1983 році. Південний міст вважався найсучаснішим мостом колишнього СРСР, на будівництво було витрачено 112 млн радянських рублів (близько 200 млн дол.). На відкритті моста перший секретар КПУ Щербицький назвав міст «Гордістю України та Києва»south_bridge1 Завдання Південного моста полягало у з’єднанні центральної частини Києва з лівобережними районами, а також із Борисполем – головним київським аеропортом.
Найпопулярнішим у Києві є міст для пішохідних прогулянок – Парковий міст, що веде з набережної на Труханів острів. Міст було відкрито в 1957 році, його довжина 400 м, ширина – 7, а піднятий він над річкою на висоту 26 м. Легкість і витонченість цього мосту, стали справжньою прикрасою київського пейзажу і улюбленим місцем не тільки киян, а й численних туристів.mist_pishohidnyЩе один Київський пішохідний міст називається Парковим (інші назви – Чортів міст, Міст закоханих), але в порівнянні з іншими мостами Києва він зовсім невеликий. Міст було побудовано в 1910 році в центрі міста Патоном і викликає у жителів столиці вельми неоднозначне ставлення. У XIX ст. це місце облюбували собі самогубці, прагнучи піти з життя якомога видовищно і основною причиною такої трагічної розв’язки як правило була нещасна любов. Саме в ті роки він був прозваний Чортовим. У XX ст. самогубства, на щастя, вже не стали такими популярними і міст полюбили закохані пари і молодята, яких дуже часто можна там побачити й зараз. До цих пір існує традиція, коли на місток приїжджають тільки що узаконили свої відносини молоді пари й одягають на перила замочок, який закривають на ключик, а потім ключик викидають, щоб шлюб був міцним і довговічним. З тих пір цей міст стали називати міст Закоханих або Поцілунків.
У 2014 році, під час революційних подій на Майдані міст було спалено, проте згодом частина із дощок була відновлена, а металева конструкція, як з’ясувалося, постраждала не сильно.
mist_sakohanyh

Отже, можна говорити про сім найбільших мостів Києва, які простягнулися через Дніпро. Всього ж їх, загаом, у Києві побудовано 150 мостових переходів, з яких 33 мости – через водні перешкоди (7 – через Дніпро), 82 шляхопроводу і 35 пішохідних мостів.

You may also like...

1 Response

  1. maxss сказав:

    Памятник Евгению Патону в Киеве >>> http://kiev-foto.info/ru/pamyatniki/1760-pamyatnik-patonu-evgeniyu

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *