Підгорецький замок – замок епохи Ренесансу

Підгорецький замок – добре збережений ренесансний палац, оточений оборонними спорудами. Розташований на сході Львівської області в с. Підгірцях. Разом з Олеським і Золочівським замками утворює «Золоту підкову України» (відомий туристичний маршрут по замках Львівщини). Тут знімалися епізоди радянського фільму «Три мушкетери». У радянський період всередині замку розміщувався туберкульозний диспансер.

pidgorecky_zamok_2Замок має форму квадрата. Зі сходу, півдня і заходу замок оточує лінія оборонних укріплень, оточена глибоким ровом і земляними валами.
На місці сьогоднішнього замку існували більш давні укріплення, які згадуються близько 1530. На замовлення коронного гетьмана Станіслава Конєцпольського який купив замок в 1633 році у підгорецьких, відомий архітектор фортифікацій Гійом Левассер де Боплан створив проект укріплень, а Андреа дель Аква – двоповерхового палацу з триповерховими павільйонами по боках і вежею, в стилі бароко та пізнього ренесансу. Будівництво велося протягом 1635-1640 років. Службові приміщення утворювали квадратний двір з терасою, пристосованою для можливої ​​оборони.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAЗ трьох сторін палац був оточений глибоким ровом, з північного боку, зверненого до рівнині, у нього була красива тераса з балюстрадою і скульптурами. До замку виїжджали через велику арку – портал з двома колонами. Вже в 1646 році замок відвідує король Владислав IV, на честь якого влаштовується феєрверк. Під час бойових дій у період визвольної війни під командуванням Богдана Хмельницького замок отримує серйозні пошкодження.

pidgorecky_zamok_5У 1656 році розпочинається відновлення палацу. Онук коронного гетьмана дарує замок Яну ІІІ Собеському разом з селами Підгірці і Загірці з умовою, що той контролюватиме Бродівську фортецю до повноліття Якуба Собеського. Реставрація замку тривала до 1680 року, а в 1688 році він постраждав від нападу татар.
У 1720 році замок разом з навколишніми селами купує у Костянтина, сина Яна ІІІ Собеського, Станіслав Ржевуський. У 1728 році його син Вацлав Ржевуський починає масштабну реконструкцію Підгорецького замку.
Між павільйонами і стіною будуються додаткові приміщення і палац стає триповерховим. Підйомної міст з іншим павільйоном розбираються. Для частих відвідувачів маєтку будується так званий Гетьманський заїзд з сонячним годинником. Вацлав Ржевуський зібрав велику колекцію цінних картин і старовинної зброї, перевозить найцінніші речі з Олеського замку. Створюються друкарня, театр.

pidgorecky_zamok_4У 1779 році помирає Вацлав Ржевуський, який прожив останні роки як чернець-капуцин. Проходить три аукціони з розпродажу майна і на останньому, в 1787 році, Підгірці разом з селами Хватов, Гутище і Загірці викупає син Вацлава Северин Ржевуський, який відомий своїми алхімічними дослідами і пошуками скарбів. У цей час замок поступово занепадає. Фактичним власником стає управитель Ремішевський, який поступово розпродає цінності. Такий стан триває і за спадкоємця Северина Ржевуського Вацлаве, який проводить більшу частину часу в подорожах і гине в 1831 році. У 1833 році в замок переїздить Лев Ржевуський. Він відновлює зірваний дах, двері, приводить замок в порядок. Через те, що він був бездітним, Леон передає замок князю Євстахію Сангушки з умовою, що той відреставрує замок. У 1867-1903 роках проводяться грунтові реставраційні роботи.
До 1939 року в замку діяв приватний музей князів Сангушко. У 1940 році, з приходом радянської влади, замок-палац передається Львівському історичному музею. Під час Другої світової війни палац сильно постраждав. У 1945 році він був розграбований військовослужбовцями Золочівського гарнізону. У 1947 році музей був закритий і в 1949 році відкрито санаторій для хворих на туберкульоз. У 1956 році в Підгорецькому замку була велика пожежа, яка знищила більшу частину внутрішньої обстановки, після чого проводилися реставраційні роботи. Надалі тут продовжує функціонувати санаторій.
У 1997 році завдяки клопотанням громадськості та праці Б. Г. Возницького Підгорецький замок передають Львівській галереї мистецтв. У тому ж році створюється благодійний фонд відродження Підгорецького замку, який очолив Б. Г. Возницький. У фондах галереї збереглося 85% експонатів із замку, які планується туди повернути і розмістити у відновленому палаці музей інтер’єрів.

pidgorecky_zamok_3Інтер’єри Підгорецького замку вражали сучасників своєю красою і пишнотою. Зали і кабінети, які носили назви: Китайська, Золота, Лицарська, Зелена, Дзеркальна, Мозаїчна – відповідали цим назвам. Окремо зберігалися речі, що належали королю Яну ІІІ Собеському. Кімнати прикрашали портрети власників замку, копії Рафаеля, Рубенса, Тиціана, Караваджо. Картини польського художника Чеховича, полотна Якоба де Баана на історичні теми – «Облога Смоленська» і «Прийом шведських і бранденбуржскіх послів Владиславом IV». Столову прикрашали портрет гетьмана Конецпольського і 72 портрети відомих політичних і духовних діячів, чорний мармуровий стіл, на якому хрестили короля Яна ІІІ.
Неповторний вигляд архітектурному ансамблю в Підгірцях надає парк, в зелені якого потопають і замок, і двір, і цілий ряд інших споруд. У давні часи саме парк чинив на мандрівників значно сильніше враження, ніж сам замок.
Підгорецький парк належить до пам’яток садово-паркового мистецтва державного значення. Побудований на рівні найкращих зразків так званих «італійських» парків, він є кращим і мало не єдиним на Україні парком такого типу.
Місцевий парк оточує замок з усіх боків, він відрізняється цілісністю художнього задуму і глибоко продуманими взаємозв’язками рельєфу, архітектури, скульптури і рослинності.
Римо-католицький костел Воздвиження та св. Йосипа був побудований за замовленням Вацлава Жевуського (за деякими відомостями він був автором проекту) в 1752-1766 роках як усипальниця. Архітектором був Ц. Романус. Костел являє собою ротонду в стилі бароко з діаметром 12 м. Головний фасад прикрашає портик з 14 колон коринфського ордера, на аттику якого було встановлено 8 скульптур святих роботи Фессінгера і Лебласа. Одна зі скульптур була знищена під час Другої світової війни. Від костелу до замку веде 300-метрова липова алея, а перед храмом стоять фігури Богоматері та св. Йосипа на колонах.
Інтер’єр був розписаний в 1765-1766 роках художником Л. Смуглевичем і його сином. Після них розпис продовжили чотири майстри з Жовкви: Дем’ян, Войцех, Костянтин і Микола і двоє львів’ян: Гургилевич і Вітанецкій. З 1861 року був Парафіяльний храмом. У 1945 році костел був закритий і в 1976-1979 роках відреставрований під керівництвом архітектора І. Старосольського. Зараз реставрується разом із замком, переданий греко-католикам.

You may also like...

1 Response

  1. Софі сказав:

    Посприяти реставрації замку можна невеликим спонсоруванням:
    https://na-starte.com/project/vidnovlennya-pidgoretskogo-zamku#/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *