Цікаві факти про те, яким було життя у I-му столітті

1. Рим був найбільшим містом у світі
До 1 р. н.е. Рим, чиє населення налічувало десь близько 800 тис. – 1 млн жителів, був найбільшим і наймогутнішим містом світу. Багато з того, що ми знаємо про цивілізації цієї епохи, відомо нам з історії, записаної під час римського правління.
2. Населення Землі налічувало близько 231 млн людей
Неможливо дізнатися точну цифру, але за деякими оцінками, населення Землі становило близько 200 млн людей. Найбільш населеними областями були общини неподалік від річок Ганг, Тигр, Янцзи, Ніл і По.
3. Було поширено раннє заміжжя
Єврейські дівчата, наприклад, виходили заміж, коли їм виповнювалося 12,5 р. У ті часи, шлюб укладали в два етапи. Формальні заручини узгоджувалися між чоловіком і батьком дівчинки. Через кілька місяців, дівчинка переїжджала в будинок чоловіка. Лише після переїзду шлюб вважався офіційним.
4. Жінки зовсім не мали, або мали дуже обмежені юридичні та економічні права
Жінка рідко була економічно незалежною. Платня жінки переходила безпосередньо її батькові або чоловікові, залежно від її сімейного стану. Юридично жінки не мали права подати на розлучення, тоді як чоловіки могли відмовитися від дружини. З іншого боку чоловік мав бути впевнений у тому, що зможе викупити свою дружину у випадку, якщо він виявиться в полоні.
5. Перепис Китаю у ІІ ст. налічував 57 671 400 людей
Найдавнішим зі збережених у світі переписів населення, вважався перепис зроблений династією Хань. Людей підраховували з метою визначення доходів і військової міці у кожному регіоні. Навіть у І ст., на частку Китаю припадала величезна частина загального населення земної кулі.
6. Перші торгові апарати продавали священну воду
Торгові апарати були винайдені в І ст. н.е. у місті Олександрія, де жителі цього міста купували… священну воду. Коли монетка потрапляла в щілину, її вага витягала пробку з крана, й апарат подавав священну воду.
7. Люди почали освоювати книги
До І ст. більшість із написаного можна було знайти на згортках пергаменту. Але згодом зародилася практика нанизування дерев’яних табличок до кодексу. Будучи попередником книги, кодекс став популярним, як тільки його використали для переписування Біблії, що й зробила нова релігійна група – християни.
8. Економіка міста і країни була абсолютно різною
Досі є відмінності в цінах між міськими і сільськими місцевостями, але таку різницю не порівнятися з тією, що була в І ст. Наприклад, фрукти були в 3-6 разів дорожчі в Єрусалимі, ніж у навколишній сільській місцевості. Худоба також була дорожчою в місті, а голуби для жертвопринесення продавалися з великою вигодою.
9. Ви могли працювати погоничем верблюдів, організатором змагань голубів або збирачем собачого гною
У І ст. були досить дивні види робіт. Перелік професій, на які більша частина населення дивилися з презирством, включала роботу пастуха, м’ясника і лікаря.
10. Після роботи чоловіки проводили час у громадських лазнях
Громадські лазні були основною частиною римської культури і повсякденного життя. До кінця робочого дня чоловіки різного віку і соціальних класів збиралися в місцевих лазнях, щоб обговорити справи і розслабитися. Також на території, де розташовувалися лазні, були майданчики для спорту і покупки продуктів.
11. Гладіатори були на кшталт нинішніх кінозірок
Незважаючи на крайню жорстокість, гладіаторські бої були популярною формою суспільної розваги в І ст. в Римі. Хоча багато гладіаторів були злочинцями, рабами або полоненими, ті, хто досягав успіху, завойовували велику славу і багатство.
12. Основними змаганнями були перегони на колісницях
Як і у випадку з гладіаторськими боями, перегони на колісницях були небезпечним і кривавим спортом, який часто призводив до смерті наїзника чи коня. Однак, усе це робило змагання ще популярнішим. Так, на одному з найдавніших стадіонів у Римі – Великому цирку, збиралося близько 200 тис. фанів перегонів на колісниці.
13. Вже тоді існував тероризм
Терористи ранніх часів – сікарії або як їх ще називали “кинджальники” були екстремістськими угрупованнями, які виступали проти римського панування над євреями і хотіли повернути Єрусалим.
14. У моді були туніки і тоги
Більшість чоловіків і жінок у Стародавньому Римі носили туніки, які вони зав’язували поясом на талії. Довжина і дизайн туніки визначали соціальний статус людини. Римляни, які належали до еліти, носили довгі туніки в смужку, тоді як раби і робітники носили туніки, які були вище коліна, щоб одяг не сковував руху. Тільки чоловікам дозволялося носити тоги, які драпірувалися навколо тіла поверх туніки.
15. Дитяча смертність була дуже висока
У І ст., лише 75 % дітей доживали до року, а половина всіх дітей вмирала до 10 років. Саме батько вирішував чи залишати новонароджену дитину в будинку. Якщо дитина мала вади, або сім’я не могла утримувати дитину, її залишали на вулиці, де хтось інший міг підібрати в якості раба або слуги.

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *