Новорічні традиції різних країн світу

Новий рік – одне з найочікуваніших свят, воно є інтернаціональним. У нашій країні прийнято наряджати вічнозелене дерево, накривати святковий стіл і ходити один до одного в гості. А як святкують початок нового року в інших країнах?
image (31)Доволі екзотично (для нас звісно) новорічні урочистості проходять в Австралії. Через відсутність снігу, ялинок, оленів та інших атрибутів свята Дід Мороз з’являється в плавальному костюмі, на спеціальному яскраво прикрашеному серфі на пляжах Сіднея. У новорічний вечір всі збираються у великі компанії і відвідують публічні місця під відкритим небом, де зазвичай відбувається салют. Новорічні торжества припиняються тут відразу після півночі. Австралійці прокидаються в 5-6 ранку, незважаючи на вихідні або свята, і йдуть спати не пізніше десятої вечора.
В Австрії неписаною заповіддю вважається почути на Новий рік у Відні урочистий звук “Дзвону миру”, встановленого на соборі Св. Стефана. На Соборній площі 31 грудня збираються тисячі людей. У давнину в країні доброю прикметою вважалося зустріти сажотруса, доторкнутися до нього і забруднитися. Вважалося, що це принесе щастя і удачу.
В Аргентині за давньою традицією службовці установ в останній день робочого року викидають з вікон старі календарі, непотрібні відомості і бланки. У діловій частині країни — Буенос-Айресі — вже до полудня тротуари і проїжджа частина густо вкриваються пухким шаром паперу.
В Афганістані Новий рік проходить у день Великого рівнодення. Глава поселення виїжджає на поле і робить першу борозну. За ним ідуть найбільш шановані односельці. Пити спиртні напої тут заборонено законом. Вино замінюють солодощами. Традиційно жінки збираються окремо від чоловіків. Перед місцем свого “збіговиська” зазвичай ставлять дівчину-вартового.
У Болгарії в переддень Нового року використовують кизилові палички — неодмінний атрибут новорічного свята. 1 січня діти злегка б’ють цими паличками  рідних і близьких, вітаючи у такий спосіб їх зі святом. З останнім ударом годинника в усіх будинках на 3 хвилини гасять усі вогні: це хвилини новорічних поцілунків, які заміняють тости. Болгари радіють, якщо за столом хтось чхне. Кажуть, що це приносить удачу.
Напередодні Нового року в Бразилії на океанському пляжі запалюють на піску тисячі свічок. Жінки в довгих сукнях заходять у воду і кидають пелюстки квітів у хвилі океанського прибою.
У Великій Британії будинки прийнято прикрашати гілками “гостролистника” й омели білої. За звичаєм раз у році, напередодні Різдва, чоловіки можуть поцілувати будь-яку дівчину, що зупинилася під прикрасою з цієї рослини.
У В’єтнамі Новий рік зустрічають уночі. З настанням сутінків в’єтнамці запалюють багаття у парках, садах чи на вулицях. Біля них збираються кілька сімей, на вугіллі готують особливі ласощі з рису. В цю ніч забувають усі сварки, прощають усі образи, Новий рік тут сприймають як свято дружби! Весь наступний день в’єтнамці проводять у сім’ї. В’єтнамці вірять, що перша людина, яка увійде до них у будинок в Новому році, принесе їм удачу, або ж навпаки — горе і нещастя.
У Нідерландах раз у рік готують пончики з родзинками. Діти тут обожнюють білого коня, який начебто приносить їх . Вони з вечора кладуть у дерев’яні черевички моркву і сіно, щоб уранці знайти в них улюблені тістечка.
У Греції існує звичай, за яким рівно опівночі глава сімейства виходить у двір і розбиває об стіну плід граната. Якщо його зерна розлетяться по всьому двору – у новому році сім’я житиме щасливо. Вирушаючи у гості, греки приносять із собою в подарунок покритий мохом камінь, і залишають його у кімнаті господарів. Кажуть: “Нехай гроші господарів будуть такі ж важкі, як цей камінь.”
А в Данії лісники у передноворічні дні обробляють ялинки спеціальним складом, щоб якомога менше зрубали їх. На морозі рідина не має запаху. А в приміщенні дерево починає видавати різкий задушливий запах, караючи порушників.
Дуже красиві обряди зустрічі Нового року в Індії. Жителі північної Індії прикрашають себе білими, рожевими, червоними і фіолетовими квітами. У центральній Індії прикрашають будівлі різнокольоровими, переважно помаранчевими прапорами. У західній Індії на дахах будинків запалюють маленькі вогники. У індусів існує своє правило дарування подарунків. Наприклад, подарунки для дітей кладуть на спеціальний піднос. Вранці дітям закривають очі і підводять до таці.
А в Ірані Новий рік зустрічають 21 березня. Там люди за кілька тижнів до Нового року висаджують у невеликі горщики зерна пшениці. До Нового року вони сходять — що символізує початок весни і Нового року.
В Ірландії ввечері напередодні Нового року розкривають навстіж двері будинків, щоб кожен, хто забажає, міг увійти, ставши там бажаним гостем. Його садять на почесне місце, пригощають склянкою доброго вина, не забувши при цьому сказати: “За мир у цьому домі й у всьому світі!” О пів на дванадцяту ірландці виходять на центральну площу, співають, танцюють, веселяться.
В Італії торжества починаються з дня святої Люції (13 грудня): у цей день відзначають свято світла. 24 грудня приходить Баббо Натале — місцевий Дід Мороз. Закінчується все це появою Бефани — маленької бабусі-відьми, яка розносить дітям усілякі солодощі.
Напередодні Нового року саме за наполяганням Бефани не позбавлені почуття гумору італійці розправляються зі всяким мотлохом, накопичився за рік. Частенько вони викидують усе це прямо з вікон, з цікавістю стежачи за реакцією перехожих.
В Іспанії основним святом є Різдво: цей вечір проводять виключно із сім’єю, за пишно накритим столом (саме до цього вечері господиня намагається запастися різними ласощами). Незважаючи на вік, гурмани, як старі, так і малі, надають перевагу солодкомустолу, який представлений десятками різних страв. Щодо подарунків, то за традицією їх отримують в основному діти. Малюки вивішують за вікно заздалегідь приготовані панчохи, які до ранку наповнюються подарунками. А ось 31 грудня, у День Святого Ніколаса, справляють істинне свято в колі друзів.
У Китаї Новий рік святкують завжди під час молодого місяця в кінці січня — на початку лютого. Під час святкової процесії, яка проходить вулицями Китаю в новорічну ніч, люди запалюють безліч ліхтарів. Це робиться для того, щоб освітити собі шлях у Новий рік. Вважається, що так відлякують злих духів і нечисту силу за допомогою хлопавок і феєрверків.
У Колумбії вважається, що без стрілянини, феєрверків і вибухів свята просто не може бути. Колумбійці роблять ляльок, що зображують старий рік. Їх носять на палицях, читають смішні заповіти. Потім кидають їх якомога подалі й опівночі заряди, порох, заховані у ляльках, починають вибухати. Старий рік, оповитий полум’ям і димом, розлітається, поступаючись дорогою Новому рокові.
На Кубі перед Новим роком усі наповнюють келихи водою, а коли годинник б’є дванадцять, вихлюпують її через відчинені вікна на вулицю. Це означає, що старий рік щасливо закінчився і бажають один одному, щоб і новий був таким ясним і чистим, як і вода. І звісно, щасливим! Годинник у Новий Рік на Кубі б’є тільки 11 разів. Оскільки 12-й удар припадає саме на Новий Рік, годиннику дають відпочити і спокійно зустріти свято разом з усіма.
У Мексиці з боєм годинника спалахують феєрверки і починається карнавальна хода. Тут існує звичай розбивати глиняні горщики, наповнені фруктами, водою, новорічними подарунками.
У Монголії Новий рік збігається зі святом скотарства, тому тут характерні спортивні змагання, конкурси на спритність, кмітливість, сміливість. Так само як і народи Європи, монголи зустрічають новий рік біля ялинки. До них теж приходить Дід Мороз, перевдягнений, щоправда, в скотаря.
У Норвегії діти чекають дарунків від кози. Її зустрічають святкові пригощання — сухі колоски вівса, які на новий рік кладуть у дитяче взуття. На ранок замість колосся діти знаходять у своїх черевиках і туфельках новорічні гостинці. У цій країні коза має привілейоване становище.
У Панамі Новорічна ніч незвичайно шумна: гудуть труби, виють сирени і кричать люди. За давнім повір’ям шум відлякує злих духів.
Старовинними обрядовими піснями і колядками зустрічають Новий рік жителі Румунії. Людина в масці кози і з накинутою козячою шкурою (часто замінюється ворсистим ковдрою) виконує ритуальний танець кози. На вулицях Бухареста напередодні Нового року зустрічаються групи підлітків у національних костюмах, у високих баранячих шапках і з довгими батогами в руках. Вони заходять у двори, стають у купу, б’ють у певному ритмі батогами по землі, час від часу викрикуючи традиційні новорічні побажання.
На Філіппінах з листопада починається масове виготовлення ялинок із пластмаси, пап’є-маше, гілок. Влаштовуються конкурси ліхтарів найрізноманітніших розмірів і форм. У 30-градусну спеку, тут у кінці грудня, особливо цікаво спостерігати Санта-Клаусів, які походжають у червоних шубах, облямованих білим синтетичним хутром.
У Фінляндії новорічні подарунки викладають на стіл і прикривають мискою. Незаміжні дівчата кидають через плече черевичок. Якщо він впаде носком до дверей — бути весіллю.
У Франції символом благополуччя і сімейного вогнища вважається велике поліно, яке запалюють у камінах будинків. Пер Ноель, французький Дід Мороз наповнює дитяче взуття подарунками. Під Новий Рік запікають у пряник біб. А найкращий новорічний подарунок односельця — колесо.
У Чехії і Словаччині всі дарують один одному подарунки. А подарунок, який несподобався, у перші дні свят можна повернути до магазину або обміняти.
У Шотландії у переддень Нового Року підпалюють смолу в бочці і котять її вулицями. Шотландці вважають це символом спалення Старого Року. Після цього дорога Новому рокові відкрита. Опівночі господар будинку в Шотландії мовчки відчиняє двері і тримає їх відкритими доти, поки не пролунає останній удар годинника. Так він випускає старий рік і впускає новий. А гостю належить принести з собою шматочок вугілля, кинути його в сімейний камін і побажати, щоб вогонь у цьому каміні горів довго-довго. Вважається, що перша людина, що ввійшла в будинок після настання Нового Року, приносить щастя або невдачу. Темноволосий чоловік з подарунком — на щастя.
У Швеції під Новий рік прийнято розбивати посуд біля дверей сусідів.
У Японії Новий рік вважається найбільшим святом. Триває він кілька днів. Переддень Нового Року називають “золотим тижнем”. У цей час припиняють роботу установи та фірми, урядові організації, великі універмаги. Навіть банки працюють лише до 12 год. 31 грудня і відпочивають перші три дні Нового Року. Обов’язковим є звичай проводів Старого Року, що включає організацію прийомів і відвідування ресторанів. У момент настання Нового Року японці починають сміятися. Вони вірять, що сміх принесе їм удачу в новому році.

You may also like...

3 коментарі

 1. Іван Січовик сказав:

  Новорічне святкування 1 січня, введене масонами, чи дивне Різдво 25 грудня, з духовної точки зору, не для православних!
  Питається, чому маємо їх святкувати?
  А ви прочитайте про те, що є Колядний цикл та Різдво.
  Яка енергетика у період Колядного циклу? Як має себе вести людина, яка шанує закони Творця?
  Може тоді задумаєтесь – https://uamodna.com/articles/kolyada-ta-rizdvo-indash-sakraljna-osnova-pravoslavnogo-kalendarya/

 2. Сергій сказав:

  Стосовно новорічних, Різдвяних та Колядних свят, в голові багатьох одна пропагандистська каша… від “русского мира”, єзуїтів та Ватикану)))
  Чому ж власного, предковічного не любимо? Чому забуваємо давнє українське?
  Чи не є це допомога ідейним ворогам?
  Коли, чому і як святкували українські предки новий рік та Різдво, читайте тут –
  “Коляда та Різдво – сакральна основа Православного календаря!”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *