У Шотландії є поселення періоду неоліту – Скара-Брей

Скара-Брей (Skara Brae) – велике і добре збережене поселення епохи неоліту, виявлене біля затоки Скейл (EN: Bay of Skaill) на західному узбережжі острова Мейнленд, Оркнейські острови, Шотландія.
Skara_Brae_kap_KB_01До 1850 року поселення було приховано шаром осадових порід. Узимку того року внаслідок сильного шторму, який змив шар трави, поміщик Скайла У. Уотт отримав можливість розглянути обриси поселення і почати розкопки. Його починання були продовжені Г. Чайлдом в 1926 році.
Поселення складається з семи будівель, об’єднаних у блоки. Побудовані будівлі з слюдянистого пісковика, видобутого, ймовірно, з океану. Покриті вони були деревом і китовими кістками. Споруди зведені на сміттєвих купах, що забезпечувало їх стійкість і дозволяло зберігати тепло в приміщеннях. Для зменшення опору сильним вітрам кути будівель скругляются. Знову ж для збереження тепла стелі були низькими, на вулицю вела одні великі дерев’яні двері, навколо будинків споруджувалися земляні кургани, що були водночас природним захистом і опорою для будов.Skara-Brae

Skara-Brae1Площа кожного будинку в середньому дорівнювала сорока квадратним метрам. Будинки з’єднувалися між собою підземними переходами і зовні походили один на інший. У кожному з них була велика квадратна кімната з вогнищем для приготування їжі та обігріву. Всі меблі в будинках була майстерно виготовлені ​​з каменю: шафи для одягу і посуду, ліжка, скрині. Кам’яні резервуари служили для збору дощової води. У поселенні була складна система каналізації, в кожній оселі був передбачений туалет. У всіх будинках схожі меблі були в одинакових місцях, так, наприклад, шафа стояла біля стіни напроти дверей. В одному з будинків, розділеному на комірчини, меблів не було. Імовірно її використовували як майстерню.Skara_Brae_house_1_4

Skara Brae, OrkneyЗгідно з даними радіовуглецевого аналізу поселення Скара-Брей було населене з 3100 року до н.е. до 2500 року до н.е. Це поселення входить до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *