Дім-корабель у Чернівцях – легенди і реалії

Дім-корабель вважається родзинкою серед усіх архітектурних пам`яток міста Чернівці. Розташований він на перетині вулиць Головної та Шолом-Алейхема.
dim_korabel0Це один із найперших кам`яних будинків, споруджений наприкінці XIX ст., який і понині називають на старий манер – «шифа», що в перекладі з німецької означає корабель.
Будинок насправді нагадує корабель. Звужений фасад, наче нагадує ніс корабля, спрямований на південь. На другому поверсі є просторий балкон, який наче схожий на палубу, і маленька башта, що нагадує щоглу, безумовно, створюють в уяві жителів та гостей міста образ такого собі “шедевру суднобудування” та викликають зацікавленість у його історії.
Своїм виглядом цей “сухопутний корабель” посприяв виникненню дуже романтичної легенди. Ще за часів Австро-Угорщини тут жили двоє братів. Вони були пристрасно закохані в море. Один брат присвятив йому все своє життя, ставши згодом капітаном на справжньому судні. Інший тим часом залишився на суші і домігся успіху у фінансових справах. Через багато років обидва брати вийшли на пенсію, проте жоден із них так і не завів ні власної сім’ї, ні дітей. Вони вирішили оселитися в дивовижному і неповторному будинку – єдиному будинку, який нагадував їм про їхнє морське захоплення. dim_korabel3Брати довго подорожували по всій імперії, намагаючись знайти таке місце, і, врешті, натрапили на такий у Чернівцях, на розі двох жвавих вулиць. Незабаром і виріс цей будинок, він не вписувався у жоден з архітектурних стилів, адже він мав дещо незвичну і нестандартну форму.
Висока вежа будинку символізує ліхтар-щоглу. У «носі корабля» – зображення грифонів, які уособлюють пильність, яка так необхідна в морі. dim_korabel1Будинок-корабель було споруджено ще в XIX ст., також брати спорудили в носовій частині свого корабля красивий фонтан у вигляді голови лева, з якого всі охочі могли попити води.
В румунські часи це було єдине в місті місце, де можна було безкоштовно втамувати спрагу.
Власники будинку-корабля жили на другому поверсі, на майданчику якого були встановлені два капітанські мостики, два штурвали і два керма. Брати щоранку виходили туди на зарядку, а на свята надягали парадну форму і ставали до штурвалів.dim_korabel2Приємно вірити в цю красиву і романтичну історію, але є, звісно, і більш традиційна версія виникнення споруди. За нею, в кінці XVIII ст. у цьому кварталі була корчма «Zum Goldenen Shyff» – «Під золотим кораблем». Саме під її впливом у кінці ХІХ ст. і побудували дім, який своїм зовнішнім виглядом нагадує корабель.

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *