Чернівці: архітектурні пам’ятки, за якими впізнають місто

Чернівці – досить невеличке проте унікальне місто на південному заході України. І цікаве насамперед в архітектурному плані. На перший погляд чимось нагадує Львів. Воно абсолютно різностильове: тут поруч можуть бути розміщені вірменська церква й театр у стилі бароко. І що головне – кожна з будівель цього міста доповнює одна одну, створюючи єдиний неповторний архітектурний ансамбль.
Огляд найкращих архітектурних пам’яток Чернівців можна починати з центрального залізничного вокзалу (якщо ви прибудете потягом). Його зелений купол помітно здалеку. chernivtci_vokzal На 20-метровій висоті над головним входом височіє статуя Іриди, богині-вісниці, а навколо неї четверо янголят. В інтер’єрі вокзалу переважають білий та світло-зелений кольори, які доповнює позолота, а на стінах зображені рослинні орнаменти та маскарони (скульптурні прикраси у формі голови людини, тварини чи фантастичної істоти) зі стилізованими крильцями.chernivtci_vokzal1 Вокзал збудовано на поч. XX ст. у стилі віденського модерну. Місцеві жителі його називають зменшеною копією міського театру, спроектованого віденськими майстрами Фельнером та Гельмером у 1902 р.
А ось найголовнішою і найвідомішою пам’яткою Чернівців вважають резиденцію митрополитів Буковини й Далмації, а нині Чернівецький національний університет імені Федьковича. Цей проект чеського архітектора Йосипа Главки здобув чимало нагород, зокрема і на виставці в Парижі. Chernivci-universytet-2В оформленні будівлі поєднуються готичні, візантійські, східні та інші мотиви. Університет має три корпуси: головний, духовної семінарії і церкви Трьох Святителів, пресвітерії.
Зараз у центральному корпусі розташовано факультет іноземних мов. Найбільше тут вражає Синодальна зала (Мармурова – раніше була оздоблена мармуром): величезні колони, дерев’яна стеля, декорована орнаментом, коридори з мармуровою мозаїкою. У 1944 році Синодальна зала дуже постраждала від пожежі.Chernivci-universytet-1Дім-корабель вважається одним із перших кам’яних будинків у Чернівцях, який було “встановлено на якір” ще у ХІХ ст. «Шифа», як її називають самі чернівчани, що в перекладі й означає “корабель”, з високою вежею-ліхтарем, що символізує щоглу, приваблює туристів.dim_korabel1 Носову частину будівлі прикрашають голова лева, грифони, дельфіни і водорості, тобто усе, що символізує водну стихію. І хоча лев – сухопутна тварина, архітектори зробили так, що тварина стала наймокрішим мешканцем дому-корабля – з його пащі в чашу фонтану лилася чиста питна вода.dim_korabel3 Музично-драматичний театр, якому вже понад сто років, є ще однією окрасою міста та Театральної площі.
Пам’ятка є витвором знаменитої віденської фірми Фельнера і Гельмера, яка відома тим, що спорудила в Європі 43 театри, серед яких і Одеська опера. Його збудували лише за два роки та за красою він не поступається найкращим театрам Європи.OLYMPUS DIGITAL CAMERAЦікавинкою є те, що фасад споруди прикрашають дві пари колон та скульптурна композиція з Аполлоном із лютнею, навколо якого чимало персонажів античних драм. Над вікнами театру в встановлені барельєфні маскарони Вільяма Шекспіра, Ріхарда Вагнера та інших видатних діячів світової культури.
Раніше перед чернівецьким театром стояв пам’ятник Шиллеру, сьогодні на цьому місці сидить бронзова Ольга Кобилянська, чиє ім’я носить тепер театр.chernovcy_teatr1

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *