Десятинна церква – перший кам’яний православний храм Київської Русі

Це був перший кам’яний православний храм Київської Русі, який називали мало не восьмим чудом світу. Як тільки Володимир хрестив в 988 році князівство, він тут же повелів будувати грунтовну церкву на честь Пресвятої Богородиці. Кажуть, це місце вибрали тому, що тут були колись замучені ранні християни Іоанн і Федір, принесені в жертву Перуну.

desiatynna_cerkva_1За іншою версією, головний християнський храм збудували там, де знаходилося центральне язичницьке капище. За легендою, поруч з місцем, де була споруджена Десятинна церква, стояла навіть дорогоцінна статуя бога Перуна, голова якого була зі срібла, а вуса – із золота.

desiatynna_cerkva_2Назву свою храм отримав тому, що за розпорядженням князя Володимира десята частина всіх княжих доходів йшла на потреби Десятинної. Так було в Візантії, релігійну естафету якої ми підхопили. Київська церква приводила в захоплення – фрески, мозаїки, майолікові підлоги, безліч ікон, мармурове облицювання, шиферні різьблені плитки, фігурні карнизи … При ній відкрили першу школу на Русі, яку увічнив у «Повісті минулих літ» Нестор-літописець. Навколо розташовувалися князівські палаци.
Зрозуміло, що на все це пишність знайшлися бажаючі. Андрій Боголюбський, половці, татари періодично грабували храм. Доконало ж його навала хана Батия. Десятинну церкву захищали сотні людей, стільки ж сховалося в її стінах від ворога. І стіни не витримали атаки, вони звалилися (за іншими даними стіни розвалили тараном монголи під час осади)…
У руїнах собор лежав 400 років! І тільки в XVII столітті митрополит Петро Могила розпорядився «викопати храм з мороку і відкрити денному світлу» і побудувати в одному з Десятинна церква вийшла настільки просторою, що її порівнювали з Небесами.

desiatynna_cerkva_fundamentБільш-менш вцілілих прибудов церква Миколая. У своєму заповіті Могила залишив тисячу золотих на повне відновлення Десятинної.
Але через 100 років і його церковця, і залишки стародавнього храму були розібрані – тут розпочалися розкопки. Як стверджували очевидці, багато чого з знайденого було попросту вкрадено, оскільки майданчик ніким не охоронялася.
На початку XIX століття собор вирішили відновити. За основу був узятий проект петербуржця, одного з основоположників російського ампіру Василя Стасова. Відкрили дітище в 1842 році. І тут думки розділилися: одні кияни вважали вийшло творіння занадто громіздким, інші – хвалили і раділи його помпезності і величі. Спорам поклала кінець радянська влада: в 30-х роках XX століття храм був зруйнований. На пустирі перед Музеєм історії України залишилися тільки обриси фундаментів колишньої Десятинної церкви. Можливо, в XXI столітті її таки відновлять, а старовинну основу накриють склом і її можна буде побачити, увійшовши в новий храм.

desiatynna_cerkva_3До речі, саме в Десятинній зберігалися чудотворні нетлінні мощі святої княгині Ольги. Вони творили чудеса, зцілюючи і напоумляючи віруючих. Під час навали монголів їх сховали і, за легендою, саме Петро Могила розшукав їх, але в XVIII столітті мощі знову пропали і до цих пір невідомо, де знаходяться.
Зараз теж часто піднімається питання щодо відновлення цього храму. Ескіз одного з проектів-переможців відновлення Десятинної церкви під час прес-конференції з приводу результатів голосування за кращу концепцію відбудови церкви в Києві, ще в травні 2011 р. Переможцями оголошеного Київською міською держадміністрацією бліц-конкурсу з визначення кращої концепції відновлення Десятинної церкви оголошено два проекти, які набрали однакову кількість голосів журі. Одну з концепцій-переможниць представив архітектор Андрій Миргородський, за словами керівника профільної комісії Київради, передбачає музеєфікацію залишків історичного фундаменту, зведення скляного накриття над ним зі спорудженням каплички біля входу з боку Пейзажної алеї та відбудову ротонди за музеєм. Інша концепція-переможниця запропонована архітектором Ольгою Кругляк. Вона, як поінформував голова комісії Київради з питань культури та туризму, передбачає потужну забудову на місці Десятинної церкви, а саме зведення важкого храму-“панцирника” зразка Х століття на підмурках Десятинної церкви. У лютому 2011 р. було оголошено бліц-конкурс на визначення кращої містобудівної, культурної, архітектурної та мистецької концепції консервації та сучасної музеєфікації автентичних залишків церкви Богородиці (Десятинної), пам’ятки археології національного значення “Місто Володимира – дитинець стародавнього Києва з фундаментами Десятинної церкви” зі створенням архітектурного ансамблю з можливістю екскурсійного відвідування, відправлення релігійних потреб громадян та проведення протокольних заходів.

Desjatynna_cerkva

You may also like...

3 коментарі

  1. sell-out.org сказав:

    1988–1989 рр. — з нагоди 1000-ліття Хрещення Русі біля колишньої головної вівтарної апсиди храму Х ст. встановлено кам’яний хрест на братській могилі захисників Києва.

  2. find-way-net сказав:

    1826 р. — до розкопок приєднався архітектор Микола Юхимович Єфимов, який склав новий план розкопаного фундаменту Десятинної церкви.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *