Які історичні військові товариства були в Україні

Порівняно за нетривалий проміжок часу в Україні існувала велика кількість військових товариств із надзвичайно розмаїтими назвами. kozaky_v_poxodiНа Великій Україні, крім Запорозької Січі, були “гайдамаки”, “харцизи”, “дейнеки”, “левенці”, в Карпатах – “опришки”, на Лемківщині – “збійники”, “шугаї”, на Закарпатті – “бескидники”, в Угорській Русі – “списаки”, “толваї”, “батяри”, “фури”, на Буковині – “борці”. Це пояснюється тим, що територія України завжди була ареною боротьби релігійних і філософських ідей.
Зазвичай розрізняють релігійні, військові, судові, наукові, громадські, політичні види таємних товариств. В Україні були всі види цих товариств, у багатьох випадках поєднували ознаки кількох товариств. Яскравий приклад – входження Запорізького козацтва в Київське братство. Тобто тут козаки поєднали свої військові функції з політичними і релігійними.
gajdamaky1Військові таємні товариства мають своє коріння у давніх таємних союзах молодих воїнів, котрі з правіків відомі в арійському суспільстві. У глибоку давнину в кожному племені були чоловічі і юнацькі ініціаційні, так звані “звірині” союзи. Вони мали свої міфи, ритуали й особливий комплекс езотеричних знань. У них була своя система влади, незалежна від суспільства, закриті для непосвячених ритуали й обряди, які мають архаїчне походження.
Були в Україні і таємні жіночі військові союзи. В історії вони відомі під загальною назвою амазонок. Релікти цих таємних організацій дійшли до нас у казках про Бабу-Ягу, яка ініціаційно випробовує молодого царевича, звичаях понеділкування та інших архаїчних обрядах, котрі ще збереглися в глухих українських селах, особливо на Волині.
gajdamaky_UPAІсторики не вдавалися до пояснень, чому ці рухи існували десятки років і були такими масштабними і масовими. Але світова практика показує, що це можливо лише за певної духовності та ідеології: людина, котра виходила за рамки загальноприйнятих суспільних норм, вступаючи в певну таємну організацію, мала чітко знати, для чого вона живе і за що вмирає. І, звісно, в умовах окупації таку ідеологію можна поширювати лише таємно.
Були поширені і “соціальні рухи”. Проте духовну сторону повстанців вивчати було заборонено. Простий народ чітко розрізняв загони збійників і простих розбійників, котрі не мали нічого за душею. А козаки, гайдамаки чи опришки в очах народу завжди були борцями за справедливість, що підтверджують численні складені про них народні пісні та легенди.

You may also like...

2 Responses

 1. Гість сказав:

  Про таємниці давньої української історії.

  Знакові постаті у історії України.
  Чи був король-католик Данило Галицький рятівником свого народу?
  Що ми знаємо про шляхтича та ієзуїта Зиновія-Богдана Хмельницького?
  Ким і коли була написана давня історія українського народу?
  Чи готові ми до відкриття імен справжніх українських героїв?

  Стаття для зацікавлених
  “Таємниці історії України” –

  http://museum-ukraine.org.ua/?p=5454

  https://www.facebook.com/uinp.gov.ua/posts/170006093342707

  http://www.uamodna.com/articles/taemnyci-istoriyi-ukrayiny/

  http://www.istvolyn.info/index.php?option=com_content&view=article&id=5744:2015-07-28-12-59-23&catid=18&Itemid=17

  http://www.npblog.com.ua/index.php/istoriya/taiemnytsi-istorii-ukrainy.html

 2. Гість сказав:

  Чи знає Львів свою давню історію?
  Що було на Високому Замку до князювання Данила Галицького?
  Чому православні духівники, Рахмани Розточчя, прокляли увесь рід Данила?
  Через що львів’яни не цікавляться слов’янською історією свого краю?
  Чому вони відкидають тисячолітню слов’янську історію Високого Замку?

  Тема для дискусії: “Діброва – тисячолітнє місто попередник Львова” –
  http://forum.lvivport.com/threads/dibrova-tisjacholitnje-misto-poperednik-lvova.112345/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *