Бурундуки — гризуни з сімейства білок

Бурундуки (лат. Tamias) – рід гризунів із сімейства білок. До бурундуків належать 25 видів, більшість з яких живе в Північній Америці, за винятком одного євразійського виду – азіатського, або сибірського, бурундука (Tamias sibiricus).
Бурундуки поширені майже по всій Північній Америці від полярного кола до центральної Мексики.

burunduk_7Східно-американський бурундук (Tamias striatus) утворює окремий підрід, який зустрічається на сході континенту. 23 види з підроду Neotamias мешкають у західній частині Північної Америки. Сибірський бурундук зустрічається від Північної Європи аж до Корейського півострова і півночі Китаю, а також на острові Хоккайдо. У Центральній Європі прижилися здичавілі бурундуки, які втекли з ферм з їх розведення.

burundukОсновною сферою проживання бурундуків є лісова місцевість. Східно американський бурундук населяє листяні ліси Нової Англії, сибірський бурундук – тайгу, а малий бурундук (Tamias minimus) – субарктичні хвойні ліси Канади. Деякі види пристосувалися до відкритих місцевостей, порослих чагарниками.
burunduk_10
Бурундук, як і білка, – деревний житель. Правда, йому не обов’язково потрібні високі старі дерева, іноді він задовольняється заростями черемхи, березняка або верби. На відкритих місцях і в чистому високостовбурному лісі без підліску з молодої порослі та чагарників він ніколи не живе. Особливо любить бурундук місця, завалені буревіями і хмизом, у яких зручно ховатися. І обов’ґзково поблизу свого місця проживання має бути вода. Тому найбільше бурундуків трапляється у заростях по берегах річок і струмків.
burunduk_9Знайти нірку бурундука без допомоги собаки дуже важко, тому що вхід у неї завжди старанно прихований серед густого бурелому, під корінням, під стовбуром поваленого дерева, під каменем, або у вигнилому пні. Викопану землю бурундук виносить у своїх защічних мішках і викидає подалі від нори. У норі, яка буває іноді досить довгою – до трьох метрів, крім камери для гнізда, завжди є одна або дві великі комори для запасів і один-два тупики-«вбиральні». Жила «кімнатка» вистилається сухою травою і листям. У ній господарі сплять уночі й проводять час зимової сплячки. Тут же народжуються і ростуть маленькі бурундучата.
burunduk_11У місцевостях, де посіви розташовані близько до лісу або розкидані окремими шматочками в самому лісі, бурундук є небезпечним шкідником полів. Траплялося навіть, що бурундуки викрадали весь урожай.
burunduk_6Харчується бурундук в основному рослинною їжею, лише іноді домішуючи до неї комах. Склад його їжі дуже різноманітний. Він їсть насіння різних диких рослин, бруньки дерев і чагарників, їхні молоді пагони, траву, різні ягоди, жолуді, кедрові і лісові горіхи, гриби. Близько полів і городів бурундук ще більше урізноманітнює свій раціон, додаючи до нього зерна хлібних злаків, гречку, кукурудзу, льон, соняшник, горох, огірки, сливи, абрикоси, – словом, усе, що людина необережно посадив занадто близько від житла бурундуків.
burunduk_4У виборі їжі бурундук великий ласун і проявляє несподівані фантазії і примхи. Наприклад, дуже часто, незважаючи на те, що біля самої нори в досталь усілякого, найкращого корму, він раптом вирішує запасти собі на зиму чого-небудь такого, за чим доводиться вирушати дуже далеко – за кілометр і навіть два. Буває, що бурундук, маючи під боком пшеничне поле, іде за кедровими горішками або, навпаки, йде в таку ж далечінь саме за пшеницею і так далі. Бурундуки дуже люблять горох, спритно очищають стручки на городах, але чомусь ніколи не запасають гороху на зиму.
burunduk_1Що стосується якості продуктів, то вони завжди бувають добірні. У багатьох місцях у дітлахів існує навіть спеціальний промисел – розкопування нір бурундука для видобутку заготовлених звірками лісових горіхів.
burunduk_5Такі «бурундучачі» горіхи на ринку завжди цінуються дорожче, ніж зібрані людиною, так як серед них ніколи не буває жодного зіпсованого.
Зимові запаси звірка теж дуже цікаво відрізняються від запасів інших звірків. Комори його наповнюються найрізноманітнішими продуктами: тут і пшениця, і овес, і гречка, і льон, і соняшник, і інші ласощі.

burunduk_8

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *