Прийшов Спас готуй рукавиці про запас

День Преображення Господнього в народі ще називають святом Спаса. За традицією у цей день святять фрукти (яблука, груші), мед, калачі, виготовлені з борошна нового врожаю.
spasa_sviato2Після закінчення у церкві служби Божої освяченими пирогами і фруктами пригощають дітей та жебраків.
Вважалося великим гріхом куштувати яблука та груші до Спаса. Особливо ревно цієї заборони додержувалися батьки, які втратили дітей, а також діти, у яких померли батьки.
У багатьох регіонах України переповідають старовинну легенду, що на Спаса на тому світі Божа Матір роздає усім померлим діткам яблучка, але тим, чиї батьки на землі куштували ці фрукти до свята, не дає нічого, тому вони гірко плачуть і проклинають свою долю.spasa_sviato1 У день Спаса крім фруктів та меду до церкви несуть також великі оберемки трав, квітів, городніх рослин. Потім це освячене зілля використовують за конкретним призначенням. Зокрема, квіти базиліка («васильків») застосовували для лікування бешихи, падучої хвороби, запою і внутрішнього жару. basylik Крім того, з цього зілля роблять підстилку в труні, виготовляють подушечку для небіжчика, вінки для померлих незаміжніх дівчат. Відвар «сон-трави» використовують при розладах сну. Листя чорнобривців («повняків») кладуть у купіль для кволих та худих дітей, адже вважається, що після цього вони обов’язково наберуть вагу.
За народними прикметами, свято Спаса вважається ще одним днем, коли літо зустрічається з осінню. У цей час вже відчуваються перші ознаки майбутніх холодів, тому часто говорять: «Прийшов Спас, готуй рукавиці про запас». У другій половині серпня, ближче до Першої Пречистої (28 серпня), селяни розпочинають посів озимих. За звичаєм використовують спершу зерно від освяченого на Спаса й обмолоченого обжинкового снопа.

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *